استاد علی دوانی

حجت الاسلام علي دواني در سال 1308ش. در شهرستان كازرون ديده به جهان گشود. وي در سال 1322ش. به نجف اشرف عزيمت كرد و دروس مقدماتي و عالي حوزه را در محضر شيخ عبدالحسين خراساني، مرحوم شيخ احمد اردبيلي، شيخ كاظم تبريزي، شهيد آيه الله مدني و ميرزاعلي فلسفي گذراند، سپس در سال 1327ش. به ايران بازگشت و در محضر بزرگاني چون؛ امام خميني(ره)، آيه الله بروجردي، آيه الله طباطبايي و … تلمذ كرد و از سال 1348ش. به تهران آمد و به تحقيق و تأليف پرداخت كه حاصل آن انتشار بيش از يكصد و ده جلد كتاب در حوزه علوم اسلامي است. وي كه از چهره هاي شاخص حوزه علميه قم در دهه هاي 30 و 40 بوده است که تا به امروز در عرصه هاي مختلف فرهنگي به ويژه تحقيقات تاريخي منشأ خدمات ارزشمندي به جهان اسلام مي باشد. ايشان براي نخستين بار زندگي نامه بزرگان از عصر غيبت صغري امام زمان(عج) تا قرن ها بعد را تدوين كرد و نسل حاضر را با «مفاخر اسلام» آشنا نمود. مهمترين اثر استاد دواني «نهضت روحانيون ايران» است كه آن را در سال 1342ش. و در 11 جلد به رشته تحرير در آورد. برخي وي را اولين نويسنده تاريخ انقلاب مي دانند، اثر مشهور او در اين زمينه كتاب «نهضت سه ماهه روحانيت» است كه به وقايع سال 1340ش. و موضوع انجمنهاي ايالتي و ولايتي مي پردازد.از ديگر فعاليتهاي مرحوم دواني مي توان به انتشار مقالات مطبوعاتي اش اشاره كرد. وي از بنيانگذاران مجله «مكتب اسلام» بود و حتي پيش از آن در مجله «حكمت» كه دهه 20 در قم منتشر مي شد، مقالاتي مي نوشت.استاد علي دواني كه از مشاهير تاريخ نگاري معاصر بوده است، همواره مورد توجه پژوهشگران و انديشمندان كشورمان قرار داشت. وي از نسل نوانديش حوزه علميه قم بود و در كنار دوستان خود تحولي را در سبك و سياق نوشته هاي ديني ايجاد كرد. از بهترين آثار ايشان شرح حال آيه الله العظمي بروجردي است كه به نوعي تاريخ حوزه علميه قم به شمار مي رود.
مرحوم دواني كارهاي سودمندي در زمينه سيره نبوي انجام داد و در مجموع مي توان گفت ايشان گام مهمي را در تاريخ نگاري، چه در تاريخ اسلام و چه تاريخ معاصر، برداشته است.
قابل ذكر است استاد علي دواني با صفحات فرهنگي روزنامه قدس همراه بودند و آخرين مقاله محققانه ايشان با عنوان «واقعه غدير» در آستانه عيد سعيد غدير در اين روزنامه درج شد. استاد علي دواني هجدهم دي ماه سال 1385ش. مطابق با روز عيد غدير در سن 77 سالگي درگذشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *