دكتر غلامرضا وطن دوست

دكتر غلامرضا وطن دوست در سال 1325ش. در تهران متولد شد . دوران تحصيل ابتدايي و متوسطه را درهمان شهر پشت سر گذاشت و به سال 1345ش. براي ادامه تحصيل وارد دانشگاه مكالستر ايالت ميني سوتاي آمريكا شد و رشته علوم سياسي و روابط بين الملل را در سال 1349ش. به پايان رسانيد .                               
در طي دوران تحصيل با دكتر يحيي ارمجاني آشنا شد . اين آشنايي به يك رابطه عميق دوستي و عاطفي انجاميد كه دكتر ارمجاني وي را به ادامه تحصيل در رشته تاريخ تشويق نمود .لذا در دانشگاه واشنگتن و در شهر سياتل به سال 1352ش. مدرك كارشناسي ارشد تاريخ را اخذ نمود و دستيار استاد خود گرديد . بلافاصله دوره دكتري تاريخ و تمدن خاورميانه را آغاز كرد و توانست از تز خود با عنوان : "افكار و انديشه هاي سيد حسن تقي زاده و روزنامه كاوه" به سال 1356ش. دفاع نمايد .   
پس از فراغت ازتحصيل به ايران بازگشت وبه عنوان استادياردانشگاه شيرازمشغول به كار شد. در سال 1376ش. رتبه دانشياري يافت و درطي سال هاي 72-1364 و83-1381ش. به عنوان استاد مدعو دانشگاه واشنگتن به تدريس اشتغال داشته است . در حال حاضر نيز كماكان به عنوان استاد دانشگاه شيراز مشغول به تدريس است . ضمن آن كه عضو هيأت علمي دانشگاه تازه تأسيس قشم نيز محسوب مي شود .
دكتر وطن دوست ، سايت "جامعه مورخان ايران" را نيز با هدف معرفي استادان تاريخ و ايجاد ارتباط ميان استادان داخل و خارج از كشور با آدرس زير به راه انداخته است .
www.SRLST.COM/SiH.htM
SiH@SRLST.COM
از وي كتاب ها و مقالات متعددي به چاپ رسيده است كه از جمله آنها مي توان به چند اثر زير اشاره داشت .
1- تمدن روم ، مسيحيت و اسلام                                                          
2- راهنماي تاريخ ايران                                                                    
3- اسناد سازمان سيا در باب كودتاي 28 مرداد
4- تصحيح و بازنگري كتاب پاسارگاد تأليف علي سامي                                
5- سردار سپه و فروپاشي دودمان قاجار                                                 
6- اسناد وزارت امورخارجه بريتانيا پيرامون شيراز و فارس (1902-1903م.)
دكتر وطن دوست معتقد است كه وظيفه معلم ، بيداري و آگاهي بخشيدن به جامعه است و در اين كار صداقت را عنصري اساسي و مهم مي داند .
دكتر وطن دوست خطاب به جامعه و جوانان مي گويد كه از تاريخ خودمان غافل نشويم . بايد به واقعيت ها پي ببريم و ببينيم ضعف مان كجاست تا بتوانيم آن را اصلاح كنيم . ما كشوري هستيم كه نواقص و كمبودهاي زيادي داريم . اما بايد به گذشته خودمان هم بباليم و خود ما بايد ايران را بسازيم .
خاطر نشان مي شود كه دكتر غلامرضا وطن دوست ، استاد گروه تاريخ دانشگاه شيراز در سمينار بين المللي زن در تاريخ ايران معاصر كه از سوي انجمن زنان   پژوهشگر تاريخ ، اسفند ماه 83 در زنجان برگزار شد ، شركت داشت و مقاله خود رابا عنوان "نشريه اختر و مقام زن" ارائه داد .
همچنين در پي سلسله سخنراني هاي سالانه دفتر مركزي انجمن در تهران ، سخنراني ايشان در بهمن ماه 84 با موضوع "تاريخ و مطالعات زنان" ارائه خواهد گرديد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *