عبدالحسین میرزا فرمان فرما، زمانه و کارنامه سیاسی و اجتماعی (2جلد)

عبدالحسین میرزا فرمان فرما، زمانه و کارنامه سیاسی و اجتماعی (2جلد)
دکتر منصوره اتحادیه با همکاری: غلامرضا سلامی و اسماعیل شمس
نشر تاریخ ایران، 1384ش.
کتاب حاضر شرح حال، زندگی و خدمات یکی از شاهزادگان قاجار عبدالحسین میرزا فرمان فرما، پسر فیروز میرزا و نوه عباس میرزا ولیعهد فتحعلی شاه است. وی از چهره¬هایی است که به عنوان یکی از شخصیت های پیچیده عصر قاجار شناخته شده و نظریات متفاوتی درباره او ابراز گردیده است.
نویسنده تلاش دارد که بدون تعصب و ورای وابستگی خانوادگی با تکیه بر اسناد و مدارک معتبر تازه یافته، زندگی سیاسی، اجتماعی و نظامی او را به محققان و نسل های آینده باز شناساند.
فرمان فرما در سال 1284ق. / 1858م. از بطن حاجیه خانم هما، دختر بهمن میرزا بهاءالدوله یکی از پسران فتحعلی شاه چشم به جهان گشود و در طی عمر خود زمانه پنج پادشاه را درک کرد و توانست خدمات ارزنده¬ای در جهت رشد و ترقی ایران و پیشگیری از تعرضات و شورش های داخلی و خارجی انجام دهد و سرانجام در سال 1318ش. /1940م. در سن 82 سالگی درگذشت.
فرمان فرما پست های مختلف: سفارت، فرماندهی قشون، وزارت، صدارت و حکمرانی ولایات انجام وظیفه نمود که تاریخ معاصر در ایران وام دار اوست. وی پیش از آنکه یک سیاستمدار باشد، یک نظامی سخت کوش بود. بسیاری از محققان او را فردی پرتلاش، منظم، برنامه ریز، حسابگر، مقتصد، محتاط، متدین، سیاستمدار، اهل مدارا و دستگیر زیردستان و محتاجان معرفی کرده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *