زینبی بمانیم و زینبی بمیریم

ابر زنان در تاریخ ملی و مذهبی ما

*فخرالسادات محتشمی پور*

در گذشته ای نه چندان دور ابر زنان در تاریخ ایران و اسلام در ذهن و روح زنان ایرانی تأثیری ماندگار داشتند. زنانی که در مقاطع مختلف تاریخ اسلام و ایران نقش آفرینی کرده و نام و اعمال و آثارشان برای همیشه ثبت شده بود.

کتب آموزشی و تربیتی رسمی و غیر رسمی هم پر بود از سرگذشت این ابرزنان تا الگوی ایده آل را برای زنان و دختران ایرانی مسلمان بنمایاند. در تاریخ معاصر ایران حکومتگران به نسبت گرایش های ملی یا مذهبی خود این الگوها را انتخاب و به جامعه مخاطب خود عرضه و گاه تحمیل کرده اند.

اما امروز نسل نو زنان ایرانی چندان تمایلی به الگو گزینی واحد برای زیست فردی و اجتماعی خود نشان نمی دهند و اگر هم تمایلی باشد با توجه به تنوع خواهی، تکثر طلبی و دگرخواهی نسل جدید متکثر و فراتر از مرزهای جفرافیایی و عقیدتی خواهد بود. این بدان معنا نیست که دستگاه ها و نهادهای رسمی و غیررسمی فرهنگی و نظام های آموزشی و تعلیم و تربیت نسبت به معرفی الگوها احساس مسئولیت نکنند بلکه تأکیدی است بر ضرورت فراخ اندیشی و توجه به شرایط و مطالبات روز جامعه بویژه جامعه جوان ایران.

این مقدمه را از آن جهت آوردم که یادآور شوم به دلیل عملکرد و شیوه غلطی که نسل گذشته در معرفی برخی الگوها و پیشوایان مذهبی داشته و نیز تحریف ها و کم و زیادگویی ها و افراط و تفریط ها موجب شده برخی واقعیت های تاریخی نیز مورد انکار قرار گیرند و شاید زمان بیشتر و تلاش مضاعف لازم باشد تا در فضایی آرام و بی طرف نسل نو فارغ از تحریف و تحمیل و بعضا تحمیق ها و با مطالعه و دریافت و معرفت خود به ذات عریان حقیقت دست یابد.

روز ۲۲ دی ماه برابر با ۵ جمادی الاول روز ولادت بزرگ بانویی است که نامش هماره در تاریخ اسلام درخشیده و درخشش این نام که منبعث از ایثار و از خودگذشتگی ها، دلاوری ها و شجاعت و جسارت مقابله با ظلم و حمایت از مظلوم است تا امروز باقی است.

هرچند اوج این دلاوری و نام آوری بزرگ بانوی تاریخ اسلام با عاشورای حسینی پیوند خورده و حماسه سرایی هاو قهرمانی هایش از زمان رویارویی برادر و یاران و همراهانش در مقابله با لشکر تجاوزگر و خونخوار فرزند معاویه آغاز و پس از شهادت آنان در جریان اسارت خانواده آن بزرگوار پررنگ شد، اما هر صفحه از داستان زندگی او پیش از ازدواج و پس از آن برای زنان امروز ایران و عالم اسلام و حتی برای همه بشریت درس آموز است.

زادروز این بانوی تاریخ ساز را در تقویم کشورمان روز پرستار نام نهاده اند. در حالی که این نگاهی محدود و جزئی به شخصیت چندوجهی زینب سلام الله علیه است.

نام زینب در کنار نام دو برادر ارجمندش و دو سید جوانان اهل بهشت بلندمرتبه ماند. دو برادرش حسن و حسین (ع) پس از پدر مرتبت امامت یافتند و دل و جان در پی راهبری مردمان زمانشان به طریقت درست نهادند و افسوس که با بی مهری همان مردمان دنیادوست هر دو به شهادت رسیدند و او نیز چون جد و پدر و مادر بلند مرتبه و برادران گرانقدرش پیشوا شد و پیشوا ماند تا آموزه های قرآنی در لوح دل و جان مسلمانان تا آخرالزمان بماند که قلب آدمی فارغ از جنسیتش می تواند مهبط وحی الهی باشد. و زن و مرد فارغ از جنسیت شان می توانند به مقالم والای انسانیت و مرتبه بلند تقوا دست یابند.

امید که زینبی بمانیم و زینبی بمیریم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *