نشست معرفی کتاب خشونت مشفقانه

IMG_5022

 

نشست معرفی کتاب خشونت مشفقانه؛ روایتی از مردسالاری دوران ناصری عصر روز دوشنبه ۱۴ آبان ماه در کتابخانه انجمن زنان پژوهشگر تاریخ برگزار گردید.

در این نشست خانم دکتر روح انگیز کراچی با بیان اینکه نسخه های خطی را باید در ظرف زمان و مکان خود بررسی کرد، به هفت نسخه خطی با موضوع آداب تربیت زنان در دوره ناصری اشاره کرد. او هدف از بازخوانی و انتشار چنین کتاب­هایی را ریشه­یابی رفتارهای نادرست فرهنگی در طی تاریخ دانست و نیاز اجتماعی به تحول جایگاه زن در جامعه ناصری، همزاد پنداری مردان، نثر گفتاری، عامیانه و قابل فهم بودن این نسخه­ها برای عموم مردم و به ویژه مردان کم سواد را علت اشتراک موضوعی، ساختاری و مفهومی این نسخه­ها دانست.

خانم کراچی به نویسندگان مرد این نسخه­ها اشاره کرد و بیان داشت که محیط اجتماعی و فضای فرهنگی دوره ناصرالدین شاه به دلایل مختلف متفاوت­ از قبل است و چالش بین سنت و تجدد وارداتی، باعث توجه دولتمردان به موضوع زن شد که یکی از این افراد تاثیرگذار، اعتمادالسلطنه نویسنده کتاب خیرات­الحسان بود. به اعتقاد او نگارش چنین کتاب هایی، اندیشه یک فرد نبوده است؛ بلکه کتاب های این چنینی زایده یک جریان فکری پویا در دوره ناصرالدین شاه بوده است که در بیشتر موارد به لحاظ دستورات تربیتی، شیوه­ای ضدتربیتی را ارائه می­ دهند.

 

IMG_5047

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *