معرفی کتاب« آنچنان که بودیم »

IMG_20181009_104453_885IMG_20181009_104410_628

در سلسله نشست های انجمن زنان پژوهشگرتاریخ
معرفی کتاب” آنچنان که بودیم ” نوشته لیلی گلستان عصر روز دوشنبه ۱۶ مهر ماه در کتابخانه انجمن زنان پژوهشگر تاریخ واقع در ساختمان آرشیو ملی ایران برگزار گردید . درابتدای این نشست خانم محتشمی پور پژوهشگر تاریخ و عضو هیئت مدیره موسسه راز ،ضمن معرفی اهداف انجمن زنان پژوهشگر تاریخ در آستانه ۲۰ سالگرد تشکیل و فعالیت‌های آن اشاره کرد:این انجمن از سال ۷۷ توسط جمعی از زنان فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی ارشد تاریخ در راستای فعالیت‌های فرهنگی و تاریخی تاسیس شد.نشست‌ها،همایش ها،سمینارهای بین المللی، ملی و محلی و استانی با موضوعیت زن از فعالیت‌های مهم انجمن زنان پژوهشگر تاریخ بوده است . سلسله نشست‌های زن در تاریخ محلی ایران از جنوب و خوزستان تا غرب برگزار گردیده است . این انجمن ظرفیت‌های زیادی در استان‌های فارس ، اصفهان ،زنجان ،آذربایجان ،خراسان ،زاهدان و گلستان داشته است . محوریت فعالیت این انجمن با موضوعیت نقش و جایگاه تاریخی زنان در دوران باستان ،میانه و معاصر است و قصد تاریخ سازی یا چسباندن زائده‌های تاریخی را نداشته و رسالت آن جلوگیری از هرگونه تحریف در تاریخ فعایت‌های زنان است .
“کتاب آنچنان که بودیم ” خانم گلستان نیز بخشی از تاریخ ،فعالیت‌ها و دیدگاه‌های شخصی ایشان با نگاه زنانه است .لیلی گلستان مترجم ،نویسنده و گالری دار صاحب نام است که از آثار ترجمه شده او می توان به “کتاب زندگی “، جنگ و دیگر هیچ “اوریانا فالاچی ، “گزارش یک مرگ” نوشته گابریل گارسیا مارکز،” زندگانی در پیش رو” نوشته رومن گاری ، قصه عجیب اسپرماتو ،دو نمایشنامه از چین قدیم ، آقا صمد و ماهی سیاه کوچولو و… نام برد .
در ادامه خانم لیلی گلستان ضمن معرفی اولین اثر ترجمه شده خود در ۲۳ سالگی تحت عنوان “جنگ و دیگر هیچ” نوشته اوریانا فالاچی و استقبال بی نظیر مردم و ناشر و سه دوره تجدید چاپ این اثر یاد کرد و در مورد چگونگی خلق کتاب “آنچه که بودیم ” گفت: بعد از چاپ کتاب “جنگ و دیگر هیچ” روزنامه‌های بسیاری در آن دوران در مورد کتاب نوشتند و مصاحبه‌های زیادی با آنها داشتم . طبق عادت بریده جراید روزنامه هایی که در مورد این کتاب و سایر آثارم می‌نوشتند را در کیسه‌های بزرگی جمع و نگه داری می‌کردم بطوری که بعد از سال‌ها ۵ کیسه بزرگ از بریده جراید را در کمد خانه داشتم . یک سال و نیم پیش آقای توکلی مدیر انتشارات “حرفه هنرمند ” تماس گرفتند و از من خواستند که اگر بریده جراید روزنامه‌های گذشته را در مورد کتاب‌هایم دارم برای انتشار کتابی جدید به آن‌ها بدهم و اینچنین شد که از بین بریده جراید ۵۰ سال پیش مطالبی که امروز تاریخ مصرف و مناسبت با شرایط کنونی را دارد انتخاب شد و به چاپ رسید . وقتی نوشته‌ها کنار هم گذاشته شد معنی آنها تغییر کرد و تبدیل به اثری شد که تاریخ و فرهنگ ایران را از نگاهی مستقل تعریف کرد که این اتفاقات فشرده‌ای از اوضاع فرهنگی امروز مملکت ماست . بخشی از کتاب در مورد شخصیت‌ها و آدم ها است و بخشی دیگر در مورد اعتراضات به مسائل روز آن دوران و نظرات شخصی خودم که در روزنامه‌های مختلف به چاپ رسیده بود. مطالب جنبه فرهنگی و هنری دارند و شامل اتفاقات اثرگذاری است که به نوعی با شخصیت و روحیه واکنشی من در ارتباط بوده است . فکر می‌کنم هر چیزی که می بینم یا می خوانم به نوعی به من مربوط است . مثلاً اگر ریاکاری در کسی می‌بینم به خودم ربط می‌دهم و مشغله ذهنی و دغدغه فکری‌ام می‌شود و به گونه‌ای به صورت زبانی یا نوشتاری واکنش نشان می‌دهم . بخشی دیگر از کتاب مربوط به زندگی خصوصی خودم و افرادی است که ازدستشان داده‌ام . مثلاً در قسمتی از کتاب در مورد اخلاق و رفتار های ” نعمت حقیقی “همسرم که پدر سه فرزند خردسالم بود نوشته‌ام. و جز تکه‌هایی از کتاب است که به شدت دوستش دارم. یادم هست که در مجله” فیلم ” مطلبی در مورد فوت همسرم که خیلی زود در ابتدای زندگی او را از دست دادم نوشتم. آنقدر این مطلب جذاب و خواندنی بود که در دو نوبت پشت سرهم چاپ شد و فروش مجله را بالا برده بود.اصولا سبک نوشتنم به گونه ای راحت و خودمانی است که در وجود مخاطب می‌نشیند و به نوعی با من ارتباط برقرار می‌کند . در نوشته‌هایم محافظه کاری و سانسور وجود ندارد .شاید به همین دلیل باشد که کتاب “آنچنان که بودیم ” ظرف مدت ۱۲ روز از انتشار اول به چاپ دوم رسید و ۲۰ روز بعد از دوره دوم در نوبت سوم چاپ شد.
گفتنی است در پایان این جلسه آیین بزرگداشت جشن مهرگان به مناسبت تقارن این روز با ۱۶ مهر ماه در کتابخانه انجمن با پهن کردن سفره مهرگان و توضیحاتی در مورد این آیین کهن باستانی توسط خانم حمیرا رنجبرعمرانی برگزار گردید.
*حورا خاکدامن روزنامه نگار و عضو موسسه راز*

IMG_20181009_104435_643

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *