نشست انجمن زنان پژوهشگر تاریخ در دفتر زنجان

IMG_20180911_102842_674 (1)

دومین جلسه از دور دوم سلسله نشست‌های نظریات و روش‌های مطالعات تاریخی و علوم انسانی،انجمن زنان پژوهشگر تاریخ دفتر زنجان، با حضور آقای دکتر محمد صدرا عضو محترم هیئت علمی دانشگاه زنجان و علاقمندان در تاریخ ۹۷/۰۶/۱۴در سالن جلسات کارخانه کبریت زنجان برگزار گردید.
در ابتدای جلسه با توجه به طرحی که از بازخوانی نظریات مطرح در روش‌های مطالعات تاریخی و علوم انسانی ارائه شده بود،به ضرورت بازخوانی چگونگی تلاقی اندیشه‌ها و جریان‌های موجود از قرن ۱۸ به بعد خصوصا نتایج این رویارویی که در متفکران شبه قاره هند بروز و ظهور یافت تأکید شد.
در این میان ضمن معرفی و بررسی افکار و تلاش‌های افرادی چون شاه ولی الله دهلوی،شیخ احمد بیرلوی و در مقابل او لیننوگرای جهان اسلام سرسید احمد خان از اهمیت بسیاری برخوردار است،شناخت اندیشه‌های سید جمال الدین اسدآبادی،سید قطب،سید هادی نجم آبادی و خط سیراین افکاردرایران پی گرفته شد.
آنگاه ضمن معرفی منابعی از اندیشه‌ورزانی چون فوکو،آگامبن،آرمسترانگو. . .به چگونگی شناخت سنت و فهم ناگفته‌های تاریخی وفکری جهان شرق برای طرح اندیشه‌های متجددانه برآمده و وفادار به زیست بوم تاریخی منطقه تأکید شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *