نشست ماهانه انجمن زنان پژوهشگر تاریخ در شهریور ماه

DSC_0015

 

نشست ماهانه انجمن زنان پژوهشگر تاریخ در روز جهارشنبه هفتم شهریور ماه سال جاری در اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد. عنوان این نشست «بینش و پژوهش درباره حضور زنان در تاریخ‌نگاری کردستان و لرستان» بود.
در این نشست خانم سعیدی رییس هیات مدیره قبلی انجمن و آقای عزیزی رئیس پژوهشکده اسناد به عنوان سخنران حضور داشتند که نتیجه تحقیق مشترک خود را با حاضران در میان گذاشتند.
خانم سعیدی دراین‌باره گفت: تظاهرات زنان در ماجرای تنباکو و مشروطه به قصد برانگیختن مردان برای اعتراض نمونه‌ای از حضور انفعالی زنان در کردستان است. مسئله نقش حاشیه‌ای زنان در بحث تاریخ‌نگاری‌های محلی مورد بی‌اعتنایی و نادیده گرفته شدن قرار گرفته است.
دکتر عزیزی نیز درباره این موضوع با حوزه جغرافیایی لرستان سخن گفت و اظهار داشت: در کتاب‌ها وقتی به توصیف آداب و رسوم منطقه می‌رسند فقط نام زنان در میان جنگ‌ها اشاره شده و دیگر هیچ خبری از آن زن نمی‌شود اما در توصیف مراسم محلی درباره رفتار زنان حرف می‌زنند. یا در بحث آرامگاه و مقابر اسم زنان نیست و با نام هفت خواهران ذکر شده. یا در شجره‌نامه‌هایی که دیده می‌شود اسم هیچ زنی نیست ولی در بعضی جاها ممکن است اشاره کند که طرف شش پسر و دو دختر داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *