نشست نمایش و نقد و بررسی فیلم مستند «نیمه پنهان ماه»

DSC_0037
DSC_0028

نشست نمایش و نقد و بررسی فیلم مستند «نیمه پنهان ماه»، عصر روز دوشنبه مورخ ۹۷/۰۶/۰۵ در سالن پرهام ساختمان آرشیو ملی برگزار شد. پس از نمایش فیلم که به بررسی نقش زنان در رویدادهای دوره قاجار و پهلوی اول از جمله مشارکت زنان در نهضت تنباکو، بلوای نان و قحطی‌های این دوران، اعتراض به تاسیس بانک‌های خارجی، مشارکت در انقلاب مشروطه و مبارزه با مخالفان مشروطه در استبداد صغیر و کشف حجاب در دوران پهلوی می‌پردازد، آزاده بی‌آزار گیتی؛ کارگردان اثر گفت: تاریخ همانند سایر علوم، عرصه یکسویه‌ای است که بخشی از آن در حافظه مورخان آگاهانه یا ناآگاهانه پاک شده و آن، نقش زنان در رویدادهای تاریخی می‌باشد. او همچنین خاطرنشان ساخت: فیلم نیمه پنهان ماه، اولین مستند تاریخ ایران است که به بررسی جایگاه زنان در تغییر و تحولات تاریخی اشاره دارد.
در فیلم نیمه‌ی پنهان ماه بیان شده: که زنان در جنبش مشروطیت ایران چه کردند؟ کجا بودند؟ چرا هیچ حضوری درتاریخ نگاری‌های مشروطه ندارند؛ شاید همین سوال، همین خلا مرا برآن داشت که برای نخستین بار دریک فیلم مستند،به بازخوانی دوباره ی تاریخ بپردازم؛ به بازخوانی حضور زنان در جنبش مشروطیت ایران؛ چرا که معتقدم بازخوانی دوباره‌ی تاریخ ما را به فهم تاریخ نزدیک تر می‌کند؛ بازخوانی دوباره‌ی تاریخ ما را به درک صحیح تر و درست تری از تاریخ می‌رساند؛ و به ترمیم حافظه‌ی جمعی مان کمک خواهدکرد؛ وبه ما نشان خواهد داد که می‌شود؛ تاریخ را جور دیگری دید؛ جوری که تاریخ فاتحان نباشد؛ تاریخ مردمان بی تاریخ باشد؛ تاریخ زنان و مردان گم نام سرزمین ام.
خوش حالم که مستند نیمه‌ی پنهان ماه علی رغم همه‌ی کاستی‌ها در آرشیو و اسناد سرانجام توانست با دقت و پژوهش مضاعف خود بر این خلا تاریخی فائق بیاید و آنچه را که تا به امروز از حافظه‌ی تاریخی سرزمین‌ام پاک شده بود؛ جانی تازه ببخشد. تولید این مستند شش سال برای من که دست تنهای تنهای تنها در برابر تاریخ ایستاده بودم؛ طول کشیده و سرانجام در آذر هزار وسیصد و نود و پنج اولین نمایش خودرا با جشنواره ی بین المللی حقیقت آغازکرده است.

@zananepazhoheshgartarikh139

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *