در محضر استاد

۲۰۱۸۰۷۲۴_۱۱۵۹۵۷

*فخرالسادات محتشمی پور*

بخت با اعضای هیات مدیره و کمیته پژوهش و آموزش انجمن زنان پژوهشگر تاریخ یار بود. چرا که رخصت یافتند در دفتر نشر تاریخ با یار و مشاور و همراه همیشگی انجمن، استاد تاریخ خانم دکتر منصوره اتحادیه، دیدار و در محضر ایشان به هم اندیشی پیرامون فعالیت های آموزشی – پژوهشی انجمن بپردازند.
خانم دکتر اتحادیه شخصیت تاریخی شناخته شده ای است که بازنشستگی درقاموسش بی معناست. دانشجویان او پرکاری و تلاشگری برای دست یابی به یافته های جدید را وجه لاینفک شخصیت او می دانند. خواندن و خواندن و خواندن توصیه همیشگی استاد به دانشجویانش بوده و هست و حالا کار و کار و کار توصیه ایشان است به ما شاگردان قدیمی که پای از کلاس درس به کلاس همیشه دایر اجتماع گذاشته و با برافراشتن پرچم تاریخ برفراز زندگی هایمان انجمن زنان پژوهشگر تاریخ را به عنوان خانه دوم خویش انتخاب کرده ایم.
در دفتر نشر تاریخ، اعضای قدیم و جدید هیدت مدیره در محضر استاد گردآمدند تا برنامه ریزی برای مراسم بیستمین سالگرد انجمن را در سال ۹۸ کلید بزنند. و آن گاه که به ناچار به مرور فعالیت های پیشین پرداختند، این کلام مدیر نشر تاریخ و استاد قدیمی تاریخ ایران در دانشگاه تهران بار دیگر امید را در دل های ما پروراند: آن چه شما کردید از بیرون بهتر دیده و فهمیده می شود و خودتان در میانه میدان متوجه دایره تأثیرات فعالیت هایتان نیستید.
این کلام هرچند خوشایند دوستان را موجب آمد اما در عین حال بار مسئولیت مان را نیز بیشتر کرد. چرا که اگر خداوند از انسان ها به اندازه وسعشان انتظار انجام تکلیف دارد حالا که ظرفیت انجمن به گفته شاهدان و ناظران بیرونی زیادتر از حد تصور ماست، باید تلاش های بیشتری صورت گیرد. به ویژه در شرایط بحرانی کنونی که شرح تاریخ و بازگو کردن رویدادهای تاریخی و نتایج عملکردهای حکومتگران و نقش آفرینی مردمان میتواند عبرت آموز و راهگشا باشد.
ما زنان پزوهشگر تاریخ در جمع کوچک و صمیمی خود هم پیمان شدیم که زکات علم خویش بپردازیم و آن چه خوانده ایم با حضور در استان ها و شهرستان ها و مناطق و محلات به دیگران بیاموزانیم. و به یکدیگر یادآور شدیم که اگر علم تاریخ هم چنان از کاربردی شدن فاصله بگیرد، علاقمندان بیشتری را از دست می دهد. پس باید فهم از تاریخ و برداشت های تاریخی عمیق تر شود و از روش های نوین و به روز چون خاطره نگاری، تاریخ شفاهی و ثبت روایت های تاریخی و تفسیر آثار تاریخی به ویژه تصاویر بهره بیشتری گرفته شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *