سخنرانی آذر ماه سال ۹۶

رمان یکی از نمودهای تجدد در سخنان دکتر محمد سلطانی
در فضای شهری و تجددخواه دوره مشروطه تا زمان رفرم پهلوی، حرکات تقلیدی و شهری است. در حال حاضر به تاریخ زمان می‌خوانیم مشهورترین رمان تاریخی در ایران شوهر آهوخانم.
این کتاب درباره زنان غرب کشور است، علی محمد افغانی، پس از آمدن از زندان، مسائل سیاسی را کنار گذاشت، از طریق مدرسه نظام به اریکا اعزام شد.
در رمان آهوخانم سیدمیران، آهوخانم، هما، سیدمیران و آهو خانم نماد یک خانواده هستند هما نماد زن آزاداندیش است هما زن تجددخواه و آزاداندیش است. او به یکی از گروه‌های طرب شهر پیوست و سیدمیران، هما را به خانه خودش دعوت کرد.
کتاب شوهر آهوخانم درباره حرکت زنان غرب ایران است.
سه شخصیت اصلی کتاب آهوخانم هر یک در مسیر زندگی خود، مسیری را دنبال می‌کنند.
مسیری که بتواند هما را در راه درست قرار بدهد، در کرمانشاه موجود نیست به همین دلیل‌ها به رقاص یک گروه تبدیل می‌شود، او برای نجات خودش و هما و در همین مسیر او را به خانه خود دعوت می‌کند، در کتابی که در حد انتهار بالزاک است شما در مسئله کشف حجاب بسیاری از مکاشفات انجام می‌شود.
تغییر چهره زن و مرد در این فضا، کاملاً درگیری زن متجدد و سنت‌زده دیده می‌شود. سید میران در ادامه مسیر ورشکسته می‌شود و تصمیم می‌گیرند به تهران بیایند.
آهو خانم به هر تقدیر که شده سید میران را از برنامه‌ای که هما برای او دارد را نجات می‌دهد و او را به سمت و سویی دیگر هدایت می‌کند.
تمام این مطالب جهت این است که نقش زنان غرب کشور را خوب ببینیم و لحاظ کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *