سخنرانی اردیبهشت ماه سال ۹۷(تعامل دولت با تشکل‌های غیر دولتی زنان منطقه غرب کشوردر سه دهه اخیر)

سخنران:سرکار خانم دکتر نژادی
• درجلسه سخنرانی ماهانه که درروز دوشنبه مورخ ۱۳۹۷/۰۲/۱۰سالن پرهام سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد، در ابتدا سرکار خانم محتشمی پور در مورد فعالیت‌ها و همایش‌های تخصصی که توسط انجمن تا‌کنون در مناطق محلی از جمله خوزستان ، منطقه جنوب و آذر‌بایجان و همچنین همایش اخیر در منطقه غرب (کردستان) انجام شد توضیحاتی را ایراد فرمودند‌ و تأکید داشتند که ما در بحث منطقه‌ای به‌ کار بیشتری نیاز داریم. در ادامه فرمایشات ایشان خانم دکتر نژادی به بحث در مورد سیر تعامل دولت با تشکل‌های غیر دولتی مخصوصاً در منطقه غرب کشور پرداختند و گزارش‌هایی را بر این مبنا ارائه کردند.
ایشان گزارشی از وضعیت زنان در دورۀ اصلاحات بیان کردند و به ویژگی‌‌هایی که دراین دوره مورد‌ِتوجه بوده به شرح ذیل اشاره داشتند.
۱) ویژگی‌های سازمان‌های ‌دولتی که ماهیت داوطلبانه دارند
۲) تلاش برای تسهیل و تسریع و کم‌هزینه نمودن دوره گذرا می‌باشد.
ایشان فرمودند برای بهره‌‌گیری و توانمندی این تشکل‌ها ما نیاز به ظرفیت‌سازی و فرصت‌سازی داریم تا بتوان آن‌ها را به شرکاء دارای صلاحیت و قابل اعتماد تبدیل نمود. سیاست‌هایی که در دوره‌‌ اصلاحات تعریف شده بود در قالب سه سیاست کلی پیگیری می‌شد.
اولین سیاست تمهیدات زمینه‌های لازم برای ترغیب بانوان به سازماندهی در قالب سازمان‌های غیر‌دولتی و سیاستی که پشت این سیاست بود همکاری جهت مسئولیت پذیری مردم و کاهش تصدی‌گری دولت بود، در زمان اصلاحات برای تحقق این موضوع مرکز امور مشارکت زنان در آن زمان به شناسایی انجمن‌ها در استان‌های مختلف و ایجاد زمینه‌‌ تعامل با آن‌ها می‌پرداخت.
دومین سیاست دولت در این دوره: سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای توسعه کیفی انجمن‌ها بود، که در این سیاست تأکید می‌شد که کار مردم باید به خودشان واگذار شود و حمایت از تشکل‌ها نیز باید مطرح می‌شد.
سومین سیاست بررسی قابلیت‌ها و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سازمان‌های غیر‌دولتی و جلب و جذب همکاری‌های آن‌ها در قالب چاپ و نشر کتاب‌ها و مجلات و همچنین برگزاری نشست‌های منطقه‌ای غرب و شمال، شرق و جنوب و مرکز بود.
در دولت‌های نهم و دهم ‌آسیب‌شناسی که بر روی این سازمان‌ها انجام گرفت حاکی از نوپا بودن و منسجم نبودن فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد بود که این مسئله سبب تغییر نگاه دولت و آسیب پذیری این سازمان‌ها شد.
در دوره‌ی اصول‌گرایی که سال‌های۸۴ تا ۹۲ را در‌بر می‌گرفت فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد که قبلاً بر محورهای توسعه‌ای متمرکز بود محدود شد و صرفا حمایت‌های دولت از این تشکل‌ها در قالب حمایت از رویکرد‌های دینی و خیریه‌ها بود و در یک جمله، نگاهی که در دوره اصلاحات توسعه‌ای بود در دوره اصولگرایی به نگاه حمایتی صرف تبدیل شد.
اهم اقدامات دولت دهم به‌طور خاص:
۱) آموزش پروژه نویسی برای سازمان‌های مردم نهاد در سال‌های ۹۰ و ۹۱ .
۲) کارگاه‌های حرفه‌آموزی در رشته‌های خیاطی، گلدوزی و پرورش دام و قارچ در سال‌های ۸۸ تا ۹۰.
۳) اجرای طرح ملی رحمت و تحکیم بنیان خانواده از سال ۸۸ تا۹۰.
۴) نشست آموزشی تشریح ریشه‌های جنبش بیداری اسلامی در سال‌های۹۰ و ۹۱.
طرح‌های مشترک سال ۹۰ که به صورت مشترک با انجمن‌ها بود شامل:
۱) تهیه و تنظیم تقویم بارداری.
۲) ویژه‌‌نامه۸ مارس (تابوت صورتی).
۳) اعزام تعدادی از دانشجویان به اردوی راهیان نور.
۴) برگزاری همایش بین‌المللی تجلیل از بانوان محجبه جهان اسلام.
۵) برگزاری گفتمان انقلاب اسلامی و اندیشه ‌های امام خمینی.
در منطقه غرب بالغ بر ۶۰ انجمن در نشست‌های منطقه‌ای جنبش اسلامی و بصیرت‌زایی شرکت داشتند که در دولت تدبیر و امید دوباره سیاست‌های کلان به سیاست دوره‌‌ اصلاحات برگشت و قرار شد کارمردم به مردم واگذار شود هدف از همه‌‌ این سیاست‌ها پاسخگو‌کردن نظام سیاسی به‌منظور تقویت اعتماد بین مردم و دولت و از بین بردن نگاه سیاسی به تشکل‌های اجتماعی بود. در این دوره ارزش‌‍‌هایی که به‌عنوان ارزش کار تعریف شد شامل:
۱) تلاش به‌منظور توسعه متوازن در درون کشور.
۲) قانون مداری و ایجاد اعتدال‌گرایی وبهره‌گیری از خرد جمعی بود.
در دولت یازدهم ۴۳ طرح مشترک با استان‌هایی چون آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان ، لرستان و ایلام در ۵ محور اصلی انجام گرفت: اقتصاد و معیشت؛ ارتقاء سلامت؛ توسعه توانمندی‌های سازمان‌های مردم نهاد؛ پیشگیری از اسیب‌های اجتماعی و تحکیم بنیان خانواده. برای اجرای این طرح‌ها ۷۳۷ میلیون تومان اعتبار هزینه شد که منجر به آموزش۱۳هزارو ۱۲۵نفر و اشتغال۵۳۰ نفر شد. در آذربایجان غربی۱۳ طرح‌، ایلام ۸ طرح، کردستان ۳طرح، کرمانشاه۱۰، لرستان ۷ و همدان ۲ طرح .
براساس بانک اطلاعات سازمان‌های مردم نهاد که در دولت یازدهم ایجاد شد در منطقه غرب کشور ۴۰۸ سازمان غیر‌دولتی زنان فعالیت داشتند. در دولت یازدهم ۸ نشست منطقه ‌ای با تشکل‌های اجتماعی زنان داشتیم که با حضور ۱۴۵۰ نماینده از سازمان‌های غیر‌دولتی زنان و خانوادۀ ‌‌کشور برای آموزش مفاهیم‌ همکاری‌های شبکه‌ای تخصصی برگزار شد.
در سال۹۷ توان افزایی سازمان‌های مردم نهاد از طریق آموزش‌های مکملی که به صورت جدی انجام می‌پذیرد دنبال می‌شود، طی سال ۹۷ دو طرح مهم انجام شده که یکی توسط انجمن چتر در اصفهان و دیگری طرح حمایت از خانواده‌های زندانیان است.
ودر پایان جلسه ایشان اشاره کردند که مسئله مهم ما نظارت دقیق بر فرایند اجرای پروژه‌ها و جذب حمایت‌های بودجه‌ای دولت برای حمایت از سازمان‌های غیر دولتی در سال ۹۷ می‌باشد‌.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *