معرفی کتاب زنان سیبیلو و مردان بی ریش

photo5978887728265276702
پدیدآورنده:افسانه نجم آبادی                                                              مترجمان آتنا کامل و ایمان واقفی
مشخصات نشر:تهران،تیسا،۱۳۹۶                                                       مشخصات ظاهری:۱۵۰ص

کتاب زنان سیبیلو و مردان بی ریش که برای نخستین بار به نحوی جذاب گفته‌ی جنسیتی غالب ایران در عصر قاجار را مورد واکاوی قرار می‌دهد اولین اثری است که توسط بانوی دانشمند افسانه نجم آبادی استاد دانشگاه هاروارد به چاپ رسیده است. ایشان در این اثر به تحول زندگی زنان از عصرمشروطه به بعد می‌پردازد. در واقع خانم نجم آبادی در این کتاب با نگاه تحلیل جنسیتی تاریخ به ویژه تاریخ زنان ایران پرداخته است.
خود او در مقدمه‌ی کتاب درباره‌ی علت این پژوهش می‌گوید:
سال‌ها پیش در گرماگرم بحثی با مورخی که درباره‌ی تاریخ قاجار مطالعه می‌کرد در جواب او که از محال بودن تحقیقات در زمینه‌ی زنان قاجاری به دلیل کمبود منابع تاریخی و کمبود اسناد قابل اعتماد درباره‌ی زنان آن دوره اظهار تأسف می‌کرد. گفتم:اساساً اگر جنسیت را به صورت تحلیلی مطالعه کنیم، از منابع مربوط به مردان، در باره‌ی زنان هم می‌توان استفاده کرد. این حرف بداهه ظاهراً کلیدی در ذهن من برای پژوهشی بود که بر روال پژوهش‌های عادی درباره‌ی زنان استوار نبود و از دید تحلیل جنسیتی تاریخ را متفاوت می‌دید. و می انگاشت! این تحلیل همان تاریخی بود که زنان در آن غایب نبودند.
خانم افسانه نجم آبادی خاطرنشان می‌کند که منابع تاریخی و اسناد قابل اعتماد درباره‌ی زنان از موانع مهم تحقیق درباره‌ی تاریخ زنان می‌باشدو همواره سؤالاتی را در ذهن پژوهشگر بی جواب می‌گذارد.سؤالاتی که می‌بایست با ظرافت تمام از خیل منابع و اسناد مردسالارانه بدست آید.
او به جهت بازنمایی‌هایی بسیار ادبی و بصری از زیبای‌های زنانه و مردانه تا اواخر دوره‌ی ناصری به توصیف ها و تصاویر زندگی واقعی قدرتمندانی هم چون پادشاهان و شاهزادگان و صوفیان پرداخته و مفاهیم زیبایی زنانه و مردانه را مورد بازبینی قرار می دهدو از این طریق جایگاه زن در طبقات اجتماعی و حرمسرای شاهی را بررسی می کند.
وی همچنین به تأثیرآشنایی با فرهنگ و تمدن غرب و مدرنیته بر مطالعات روزافزون زنان پرداخته و مفهوم زن و زنانگی را مورد بررسی قرار می‌دهد. او اعتقاد دارد که در قرن ۱۹درایران با ورود تفکرات جدید و مدرنیته تغییر مفاهیم جنسیتی روی داده و نگرش جامعه ایرانی نسبت به زن متحول گشته است و شرایط حضور زنان در جامعه مهیا گردیده است. شایان ذکر است که این کتاب که توسط آتنا کامل و ایمان واقفی توسط انتشارات تیسا منتشر شده است، دو فصل از کتاب اصلی را دربرمی‌گیرد. ترجمه‌ی این کتاب با استفاده از الفاظ آکادمیک چندان روان نبوده و خوانش آن جهت عموم مشکل می‌باشد.

معرفی کتاب توسط خانم نیلوفر کسری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *