میلاد بزرگ بانوی عالم و روز زن مبارک باد

photo5841211619584093827

نویسنده: فخرالسادات محتشمی پور‍
به نام خالق هستی
ولادت بانوی دوعالم فاطمه زهرا(س) و روز زن مبارک
شناخت بانوی بزرگ اسلام حضرت زهرا (س) نه فقط به دلیل فرزند پیامبر و همسر و مادر ائمه معصومین بودنش برای ما مسلمانان واجب است بلکه شخصیت والای او به عنوان بهترین نمونه زن، دختر، مادر، همسر، پرستار، معلم، مربی، کنشگر سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و الگویی برای همه اعصار و ازمنه حائز اهمیت بسیار است.
شاید برای ما که امروزه در جامعه خود و دیگر جوامع با زنان توانمندی سروکار داریم که نقش های چندگانه خود را به بهترین نحو ممکن ایفا می کنند، فاطمی بودن و فاطمی زیستن تعجب آور نباشد اما گردآمدن همه توانمندی ها و خوبی ها در یک زن آن هم در جامعه تحجرزده و جاهلی شبه جزیره عربستان، در بیش از چهارده قرن پیش باوجود همه موانع فرهنگی رسوب شده در اذهان، بسیار شگفت انگیز است.
از سوی دیگر وظیفه ما به عنوان تاریخ پژوه بازخوانی تاریخ اسلام و بازنمایی وجوه پنهان مانده از شخصیت های بزرگ و اسوه های زیست مسلمانی است. هرقدر مدعی باشیم که بزرگانی دینی خود را خوب می شناسیم هنوز جای مطالعه و کندوکاو در تاریخ، برای فهم بهتر و بیشتر تأثیرگذاری آنان در زندگی هم عصرانشان و به ویژه زیست آیندگانی که آنان را پیروی کرده و می کنند، خالی است.
خاصه امروز که بر اثر زنگارهایی که بر اسلام بسته شده و کج فهمی ها و انحرافاتی که در آیین مسلمانی شاهدیم، فاصله نسل جدید با آموزه های دینی و شناخت درست و کامل بزرگان دین کم و کمتر شده است.
واقعیت وجودی زهرا (س) بانوی مهر و مرحمت را باید شناخت و به نسل امروز معرفی کرد تا خود به فاطمی شدن گرایش پیدا کنند. چرا که در آیین ما که بنا بر ارج نهادن به قدرت انتخاب و اختیار انسان و کرامت بخشیدن به جایگاه زن است، اجبار و اکراه مورد نکوهش قرار گرفته است.
این مناسبت ارجمند را که امسال با روز جهانی زن مقارن شده است تبریک عرض نموده برای همه خواهران خود در ایران و جهان آرزوی بهروزی داریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *