حفظ میراث باستانی وظیفه همگانی

photo5814425029545405705

نویسنده :فخرالسادات محتشمی پور

برنامه بازدید از مناطق زلزله زده باعث شد که هفته گذشته سری به استان کرمانشاه بزنیم واز آن جا راهی شهرستان تخریب شده سرپل ذهاب شویم. این اولین باری بود که در یک سفر استانی نگاه تاریخی و تاریخ نگر من تحت تأثیر مسائل مهم دیگری مانند نحوه زیست مردمان آن منطقه قرار می گرفت.
استان کرمان شاه با همه جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی خود استانی گردش پذیر است که متاسفانه مانند استان های مشابه دیگر چندان از امکانات لازم برای گردشگری برخوردار نیست. وقوع حادثه مرگبار زلزله نیز علاوه بر مشکلات بسیار عمیق و حادی که در منطقه به جای گذاشت، موجب آسیب رسانی به آثار تاریخی چون کاروانسرای شاه‌عباسی، عمارت خسرو و چارقاپی در قصر شیرین و قلعه یزدگرد در شهرستان دالاهو و زیج منیژه در سر پل ذهاب شد. بی توجهی ها به بخشی از میراث تاریخی و فرهنگی کشورمان و عدم حفاظت و پاسداری صحیح می تواند امکان گردشگری را در بهترین فصل آن، بهار، محدود کند که باید در این زمینه هشدار داد.
امید است توجه به گردشگری استان به ویژه مناطق زلزله زده در آستانه بهار دلنشین بتواند به بازسازی روحی اهالی این منطقه و بازماندگان از زلزله به ویژه زنان و کودکان کمک کرده و شرایط مناسب تری برای زیست عزتمندانه آنان فراهم کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *