دیدگاه سرکارخانم حوریه سعیدی « زن ومحدوده جغرافیا»

انجمن زنان پژوهشگر تاریخ از زمان شروع به کار برای علنی کردن فعالیت‌هایش تصمیم گرفت مجموعه مقالات و تلاش‌هایانجام یافته را در قالب همایش عرضه نماید، که اولین آن در شیراز برگزار شد.به تدریج این برنامه به‌صورت وظیفه برای انجمن مطرح شد و هر دوسال یک‌بار همایش برگزار گردید.اولین همایش نقش زن را در طول تاریخ جستجو کرد و قرار بر این شد در همایش‌های بعدی دوره‌ها و مقاطع تاریخی گنجانده شود تا تمرکز محققین برروییک دوره باشد و چالش‌های مطالعات زنان را مطرح و به گوش علاقه‌مندان برسانیم و انگیزه ایجاد کنیم.این روند ادامه یافت تا به نقش زن در دوره معاصر رسید و این سؤال مطرح شد که کدام بحث را به جدال فکری و گفتمان بگذاریم؟ پیشنهاد دو مقوله تاریخ شفاهی و تاریخ محلی بود و اینکه زنان را در محدوده‌های جغرافیایی معین بررسی کنیم که مورد استقبال قرار گرفت و شروع آن در آذربایجان بود سپس منطقه جنوب که نتایج بسیار خوبی داشت. همین که محدود به تهران نشده و وارد شهرستان‌های دور از مرکز شدیم و محققان محلی و دانشجویان را درگیر نمودیم بسیار حائز اهمیت است و یکی از بزرگترین اهداف انجمن زنان به ثمر رسید.
در جلسه‌ای که با حضور هیئت مدیره انجمن برگزار شد محل برگزاری همایش هشتم شهر سنندج اعلام گردید.زیرا منطقه غرب تاریخی هنوز مورد بررسی و واکاوی قرار نگرفته و فرصت‌های بسیاری برای علاقه‌مندان و محققان این عرصه به‌وجود می‌آورد.
هر تحقیقی در هر منطقه‌ای مشکلات خاص خود را دارد اگر بخواهیم به‌صورت خام به سراغ تاریخ محلی برویم و بحث زنان را مطرح نکنیم دچار مشکلاتی خواهیم شد که با مناطق دیگر متفاوت است چون در منطقه غرب کار کمتری انجام شده و اطلاعات کمتر است، اما از مشکلات نباید ترسیدو از تلاش باز نماند حتی اگر نتیجه آن اندک باشد.باید طرح مسئله کرد تا به آنچه که می‌خواهیم برسیم.وقتی انجمن شکل گرفت بحث زنان حتی در گروه‌های تاریخنیز ناآشنا بود، اما پس از مدتی وقتی به پایان نامه‌ها نگاه می‌کنیم و در مورد زن در تاریخ کنکاش می‌نماییم نشان از طرح شدن مسئله توسط انجمن زنان دارد. باید با انجمن‌های محلی و مدنی که در مراکز هستند ارتباط یافت تا علاوه بر بالا بردن سطح توانای‌های آنها تعاملاتشان با انجمن زنان بالا رود.
موضوع بعدی سفارش مقاله به افراد مرتبط با موضوع است.تجربه ثابت کرده افرادی که به انجمن زنان مقاله ارائه می‌دهند با توجه به غیردولتی بودن انجمن به هیچ عنوان تقاضای مسائل مالی ندارند و با علاقه همراه انجمن شده‌اند.با برگزاری همایش در سنندج امیدواریم مانند شهرهای دیگر، دفتر انجمن زنان پژوهشگر تاریخ در شهر زیبای سنندج و دیگر شهرهای منطقه غرب ایجاد شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *