گزارش پیش‌همایش زن درپهنه فرهنگ وتمدن غرب ایران

A45A6727

 

مراسم «پیش همایش زن در پهنه فرهنگ و تمدن غرب ایران» در ساعت ۱۴ روز بیست و پنجم بهمن ماه ۱۳۹۶ در تالار فرهنگ کتابخانه ملی ایران با حضور اندیشمندان، متخصصان تاریخ، پژوهشگران، استادان و دانشجویان علاقمند برگزار شد.
در ابتدای مراسم و پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملی، دکتر الهام ملک زاده دبیر علمی همایش ضمن خیرمقدم به حضار و ارسال پیام دکتر مژگان اسماعیلی رئیس هیأت مدیره انجمن که به دلیل بروز بیماری موفق به شرکت در مراسم نشده بود، در مورد دلایل تغییر زمان و مکان پیش همایش به دلیل وقوع زلزله استان کرمانشاه که موجب تأخیر دو ماهه در برگزاری مراسم شده بود، همچنین گزارشی مجمل از روند علمی همایش سخنانی ایراد نمود. سپس، دکتر سید سعید جلالی مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور به عنوان سخنران افتتاحیه با موضوع «خویشاوندی در دوران باستان و ارتباط آن با محوریت زن در این دوران» سخنرانی خود ارائه و در ادامه به بحث مهم یکپارچگی و وحدت ملی پرداختند. سخنران دوم خانم دکتر فهیمه حسین زاده، فارغ التحصیل جامعه شناسی دانشگاه سوربن و متخصص مسائل زنان در مناطق غربی ایران، در ارتباط با «نقش زنان در نگاهداشت میراث معنوی در اقوام غرب ایران» سخنرانی کردند و انگیزه خود از این پژوهش را گزارشی در خصوص دلایل وفور پدیدۀ خودکشی دختران در ایلام بیان نمودند.
سومین سخنران، دکتر نظامعلی دهنوی از استادان تاریخ دانشگاه پیام نور کرمانشاه بودند که موضوع «زنان و تاریخ شفاهی در دوره پهلوی در کرمانشاه» را مورد بررسی قرار دادند و مطالبی ایراد نمودند.
سخنران بعدی، سرکار خانم فریده غلامرضایی از اعضای انجمن و دبیر بازنشسته آموزش و پرورش بود که در حوزۀ تاریخ فرهنگ و تمدن لرستان دارای آثار متعددی است و موضوع سخنرانی ایشان نیز با محور «زنان لرستان و پبشینه تاریخی آن در منطقه» بود.
دکتر صباح قنبری دانش آموخته تاریخ سخنران دیگر جلسه، زن در طریقت قادریه را مورد بحث قرار داده، سخنرانی خود با عنوان «نقش و جایگاه زنان در طریقت قادریه» را ارائه نمودند.
خانم دکتر مرضیه حسینی، مدرس دانشگاه پیام نور تهران، سخنران بعدی پیش همایش بود که با موضوع «تاثیر فضا و جغرافیا بر ساخت اجتماعی جنسیت در میان زنان عشایر لر» به تفصیل به بیان تجربیات زیستی خود در میان زنان عشایر لر پرداخته و مقایسه ای بین زنان شهرنشین و عشایر ارائه نمودند
آخرین سخنران پیش همایش، دکتر شایان کرمی، با عنوان «مالکان زن در غرب ایران» سخنرانی کرده و ظهور زنان صاحب زمین و قدرت را مورد بررسی قرار دادند.
برنامه پیش همایش، با اهدای لوح های تقدیر و هدایای انجمن زنان پژوهشگر تاریخ به سخنرانان و گرفتن عکس یادگاری شرکت کنندگان و سخنرانان در ساعت ۶ بعدازظهر به اتمام رسید.
فایل های صوتی و گزارش تصویری از مراسم و سخنرانی های پیش همایش، به ترتیب و طی روزهای آتی در اختیار علاقمندان و پژوهشگران محترم خواهد رسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *