معرفی کتاب سردار بی‌‌‌بی مریم بختیاری

photo5782708396871494848
هفتمین جلسه معرفی کتاب انجمن زنان پژوهشگر تاریخ برگزار شد.
در این نشست که در روز دوشنبه مورخ ۱۶ بهمن ماه انجام گرفت، دکتر پریچهر سلطانی ضمن معرفی کتابش زندگی بی بی مریم بختیاری را با استفاده از اسناد تاریخی تشریح کرد:
با تشکر از خانم فروغ فکری گزارشی که از این نشست تهیه کرده اند در اختیار خوانندگان می گذاریم.
پریچهر سلطانی زندگینامه زن آزادیخواه بختیاری را از اسناد تاریخی بیرون کشید. بی‌بی‌مریم، سردار آزادگی و تنها زنی است که ۵ مدال از سوی پادشاهان کشورهای دیگر گرفته است تلگراف بی‌بی مریم به برادرش سردار اسعد، از جمله خطابه‌های قرای در راه آزادی است«اگر در عصر شما ایران، وطن عزیز مرا و خودتان را دیدید به دانش و علم نورانی و مشعشع شده و قدم در راه خاک و آزادی گذاشتید یا در سایه تمدن زندگانی نمودید، از من بیچاره که یگانه آرزویم تمدن ایران است یادی نمایید»
بی‌بی مریم بیگم بختیاری در خاطراتش، از آرزوی دیرپایش یعنی متمدن شدن ایران می‌گوید. کسی که در تمام این سال‌ها نامش زیر سایه نام برادرش سردار اسعد بختیاری گمنام مانده و کمتر کسی از فعالیت‌هایش در روزهای مشروطه نوشته. در زمان جنگ جهانی اول و پیگیری‌اش برای حقوق زنان. حتی پریچهر سلطانی نویسنده کتاب «سردار بی‌بی مریم بختیاری، سردار آزادگی» ۱۰‌سال زمان صرف کردتا او را از میان اسناد تاریخی بیرون بکشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *