سخنرانی دی ماه (بررسی وضعیت زنان استان‌های غرب با تاکیید بر استان ایلام)

photo5920289805818768021

photo5920289805818768021.
نشست علمی دی ماه انجمن با موضوع بررسی وضعیت زنان ایلام برگزار شد.

در این نشست که روز چهارشنبه ۶ دی ماه در محل اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی برگزار شد، خانم حیران پورنجف نتیجه مطالعات و تجربه زیسته خود در این موضوع را با ارائه مقدمه‌ای درباره اهمیت مسئله زنان در سطح بین المللی به شرح زیر بیان کرد:
پس از سال ۱۹۴۵ که سازمان‌ملل به عنوان یک نهاد بین‌المللی تاسیس گردید؛ زنجیره‌ای از کنوانسیون‌ها، اعلامیّه‌ها، کمیسیون‌ها و… حول محور انسان و شرایط اقتصادی- اجتماعی افراد به صورت کلی و زنان و شرایط آنان به صورت خاص، شکل گرفته و اجرا گردیده است. طی ۴ دهه‌ی اخیر کشور ما به دلیل وقوع پدیده‌های اجتماعی هم‌چون انقلاب و جنگ شرایط ویژه‌ای را تجربه نموده که بر زندگی فردی و اجتماعی آحاد جامعه تأثیرات عمیق نهاده است و به دلیل شرایط خاص فرهنگی– اجتماعی جامعه ایران، زنان به عنوان نیمی از جمعیّت کشور در این برهه‌ها شرایط خاص‌تری را تجربه کرده‌اند. منطقه غرب کشور بنا به شرایط آب وهوایی مناسب‌تر، نسبت به سایر مناطق دارای تراکم وتعدد استانی بیشتری می باشد. استانهای زاگرس‌نشین غرب (آذربایجان‌غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان) در مجموع بیش از ۹ میلیون از جمعیّت کشور را به خود اختصاص داده و به دلیل واقع شدن در خطوط مرزی با تهدیدات و آسیب‌های بیشتری مواجه بوده‌اند که شاهد عمده آن وقوع جنگ هشت ساله‌ای می‌باشد.
شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در خصوص استان ایلام طی سه دهه اخیر به ویژه از سال‌های پایانی جنگ تحمیلی به بعد در رسانه‌ها و مجامع علمی و اجتماعی (در سطوح ملی و بین المللی) مورد توجه واقع شده است، رواج و رشد روز افزون پدیده خودکشی به ویژه خودسوزی زنان بوده که به نوعی در توالی و ترادف واژه‌های زنان ایلام وخودسوزی در ادبیات پژوهش‌های‌صورت گرفته مؤثر بوده است. بدین صورت که در پژوهش‌های علمی، فرهنگی ,اجتماعی وآسیب‌شناسی خودکشی زنان استان جایگاه ویژه‌ای یافته‌اند. .
بهبود وضعیت زنان وارتقای مقام و جایگاه آنان، نیازمند راهکارها، ابتکارات و تدابیری فراتر از آنچه تاکنون ارائه شده است، می‌باشد. عدم تعهّد کافی از سوی مسئولین برای بهبود نقش زنان درجامعه به رسمیت نشناختن ارزش سهمی که زنان می‌توانند در جامعه ایلام داشته باشند، عدم توجه به نیازهای خاص زنان، تعداد کم آنان در سطوح مدیریتی از یک‌سو و نرخ‌های بالای بیکاری، افسردگی، آسیب‌های اجتماعی به ویژه خودکشی از دیگر سو از جمله نگرانی‌های عمده حوزه زنان در استان ایلام است.
لازم به ذکر است سلسله نشست های علمی ماهانه انجمن از ابتدای تاسیس در سال ۱۳۷۸ تاکنون برقرار است که به موضوع زن در تاریخ اختصاص دارد و نشست های اخیر به مناسبت برگزاری دومین همایش زن در تاریخ محلی ایران به وضعیت زنان در منطقه غرب کشور اختصاص دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *