معرفی کتاب: سازمان زنان ایران

ششمین جلسه معرفی کتاب انجمن زنان پژوهشگر تاریخ برگزار شد.
در این نشست خانم حمیرا رنجبر عمرانی مولف کتاب ضمن بیان برخی تنگناها و محدودیت ها در تالیف کتابش انگیزه اصلی خود را حفظ اسناد تاریخی مربوط به زنان اعلام کرد. وی گفت: سازمان زنان ایران یکی از نهادهای اجتماعی بود که به دنبال تحولات دوره پهلوی و به دستور حکومت شکل گرفت . این سازمان با هدف ارتقاء سطح فرهنگی وحقوقی زنان تشکیل شد . اما از آنجا که ماهیت چنین نهاد هایی در فکر حاکم بر حکومت نهفته است در راستای سیاست های حکومت ودولت گام برداشت و جنبه های تبلیغی آن بر عملکرد درست در جهت بهبود کیفیت زنان را تحت تإثیر قرار داد . بخصوص با ریاست اشرف پهلوی بر این سازمان هر چه بیشتر از مردم فاصله گرفت . به نحوی که بخشی ازفعالیت های شخصی اشرف پهلوی در قالب تلاش برای سازمان زنان بزرگ نمایی شد . با وجود همه ابعاد منفی این سازمان برخی فعالیت های خود جوش به نفع زنان بود .
به عنوان مثال برخی زنان حقوقدان عضو سازمان به محلات فقیر می رفتند و با کمترین امکانات به زنانی که تحت خشونت خانگی قرار گرفته بودند مشاوره حقوقی می دادند و یا کلاس های آموزشی که توسط سازمان در محلات مختلف برگزار می شد . به بالا بردن سطح آگاهی های عمومی کمک می کرد .
این سازمان در سال ۱۳۴۰ با اعلام انحلال تمام انجمن ها و کانون های زنان سراسر کشور با عنوان عدم کارایی شورای عالی زنان با نام جدید سازمان زنان تشکیل شد وعمده ترین سرمایه وفعالیت خود را در زمینه تبلیغات خارج از ایران متمرکز کرد .
در پایان حاضرین سوالات و نقطه نظرات خود را در رابطه با کتاب و رویکرد نویسنده آن اعلام کردند.
لازم به ذکر است سلسله نشست های معرفی کتاب انجمن دوشنبه نیمه هرماه در کتابخانه تخصصی تاریخ برگزار می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *