گزارش نشست «نقش اقتصادی و کارآفرینی زنان در تاریخ زنجان»

photo6016973294927980858

در ابتدای این گردهمایی، مریم فتحی – مسئول انجمن زنان پژوهشگر تاریخ دفتر زنجان- ضمن تشریح پیشینه و اهداف انجمن پژوهشگران، تاریخ و تاریخچه فعالیت‌های زنان زنجانی را موثر در اقتصاد ادوار مختلف تاریخ دانست و گفت: این انجمن در راستای معرفی هنرمندان، برگزاری نشست‌ها و گردهمایی‌های مختلف در حال فعالیت است.
فتحی ادامه داد: ضرورت بحث اقتصاد در عصر حاضر باعث شد تا تدارک برگزاری این نشست دیده شود.
یکی از سخنرانان اصلی این مراسم دکتر شهلا بختیاری، عضو هیئت علمی دانشگاه و دانشیار گروه تاریخ دانشگاه الزهرا بود. محور اصلی سخنان بختیاری، نقش زنان در اقتصاد دوران صدر اسلام بود. وی با تاکید بر لزوم حضور زنان در جامعه، افزود: زنانگی منافاتی با کسب‌وکار ندارد و همواره در طول تاریخ چرخ اقتصاد بر دوش زنان چرخیده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه ضمن یادآوری اینکه بزرگترین محققان حوزه علوم انسانی، انسان‌ها را به‌عنوان سرمایه می‌بینند، گفت: در حال‌حاضر سرمایه اصلی کشورها انسان‌ها هستند. شهلا بختیاری ادامه داد: براساس اعتقاد ارسطو، اقتصاد علمی زنانه است؛ زیرا از تدبیر منزل به‌وجود آمده است.
بختیاری با اشاره به تاکید دین اسلام بر رعایت کرامت انسانی، خاطرنشان کرد: مبانی عقیدتی ما مخالفتی با کسب‌وکار زنان ندارند.
نیروی انسانی مستعد قدرت‌آفرین است
فاطمه کرباسی، مدیرکل دفتر ریاست سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری یکی‌دیگر از سخنرانان این نشست بود. کرباسی ضمن توضیح درخصوص تفاوت مدیریت، کارآفرینی را به سه گروه کارآفرینی انفرادی، کارآفرینی اجتماعی و کارآفرینی سازمانی تقسیم کرد.
وی در رابطه با کارآفرینی اجتماعی، گفت: این نوع کارآفرینی به‌دنبال کسب‌وکار و سود نیست و در فضای ثابتی قرار ندارد، بلکه برای کمک به یک قشر اجتماعی خاص و ایجاد یک حرکت فرهنگی – اجتماعی است.
مدیر‌کل دفتر ریاست سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در بخشی از سخنان خود از پرفسور مریم میرزاخانی یاد کرد و ضمن گرامیداشت یاد این نخبه ایرانی و ابراز ناراحتی از درگذشت او، کارآفرینی را امری آموزشی و یادگرفتنی عنوان کرد.
فاطمه کرباسی با اشاره به اهمیت سرمایه انسانی در عصر حاضر، تصریح کرد: در گذشته از انسان‌ها به‌عنوان منابع انسانی یاد می‌شد، ولی حالا در قرن ۲۱ انسان به‌عنوان یک سرمایه پراهمیت شناخته می‌شود.
کرباسی ادامه داد: در سال ۲۰۱۵ براساس شاخص‌هایی مانند استعداد، رقابت‌پذیری و حضور در اجتماع، کشور ایران در سرمایه انسانی از بین ۱۲۴ کشور جهان با کسب ۶۳ امتیاز، رتبه ۸۰ را به‌دست آورد و این در حالی است که ایران در گذشته نودودومین کشور جهان از لحاظ شاخص سرمایه انسانی بوده است.
وی در ادامه ضمن طرح سوالاتی در رابطه با سیستم و نظام آموزشی و تاثیرگذاری آموزش‌ها در شاخص‌های سرمایه انسانی، گفت: فنلاند با کسب امتیاز ۸۶ از ۱۰۰ توانسته است رتبه اول را در زمینه سرمایه اجتماعی کسب کند و این در حالی است که فرانسه در مقام چهاردهم و ایالات متحده آمریکا در رتبه هفدهم در جهان قرار دارند.
مدیرکل دفتر ریاست سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با تاکید بر قدرت‌آفرینی نیروی انسانی مستعد برای کشور، خاطرنشان کرد: برای پرورش استعدادها و بروز آن‌ها باید در آموزش مهارت‌های کاری و حتی زندگی جدی باشیم تا مردم ما جزء سرمایه‌های انسانی باشند، نه هزینه‌های انسانی.
یکی‌دیگر از حاضران نشست «نقش اقتصادی و کارآفرینی زنان در تاریخ زنجان» فرح جمالی، مدیرعامل موسسه روزبه بود. جمالی در ابتدای سخنان خود ضمن گرامیداشت یاد و خاطره پرفسور مریم میرزاخانی، از جمع حاضر خواست با قیام و قرائت فاتحه‌ای از این نخبه ایرانی یاد کنند. او ضمن تشریح نحوه عملکرد و روند مدیریتی و کارآفرینی این موسسه خیریه، گفت: کارآفرینی فرآیندی ادامه‌دار است و فرد کارآفرین با در اختیار گرفتن منابع مدیریت می‌کند.
جمالی ادامه داد: موسسه روزبه با ایجاد یک کسب‌وکار، در پی ایجاد یک کارآفرینی اجتماعی است.
وی در بخشی از سخنان خود با پرداختن به موضوع لزوم توجه به اقشار آسیب‌پذیر و توانمندسازی و استعدادیابی این افراد، گفت: کارآفرینی اجتماعی تعریف و پیاده‌سازی مهارت‌های جدید کسب‌وکار است تا به نیازهای جامعه هدف پاسخ داده شود.
مدیرعامل موسسه روزبه با اشاره به موسساتی که در سایر استان‌ها با الگوبرداری از موسسه روزبه زنجان تاسیس شده‌اند، گفت: در حال‌حاضر در ۱۰ استان کشور با اشتغالزایی برای ۳۰ نفر در هر استان، کسب‌و‌کار روزبه زنجان مورد الگوبرداری قرار گرفته است.
وی در ادامه از تاسیس شعبه موسسه روزبه زنجان در شهرستان سلطانیه خبر داد و از مسئولان حاضر در مراسم خواست تا با کمک به رونق گردشگری و اقتصادی این منطقه، به جامعه هدف موسسه روزبه یاری رسانند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *