گزارش مراسم پاسداشت بانو فریبا مقصودی

photo5902167779723815012

مراسم پاسداشت بانو فریبا مقصودی
مراسم پاسداشت مقام هنری و فرهنگی استاد فریبا مقصودی عصر روز چهارشنبه به همت انجمن زنان پژوهشگر تاریخ و با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی در سالن فرهنگ این کتابخانه برگزار شد.
این برنامه با قرائت قرآن سخنرانی دکتر مژگان اسماعیلی، رئیس هیأت مدیره انجمن پژوهشگران تاریخ، آغاز شد. وی به نمایندگی از انجمن، تکریم و تجلیل از زنان تاریخ و فرهنگ پژوه را مورد تأکید قرار داد و گفت: ما در ادامه سلسله برنامه بزرگداشت های انجمن از شخصیت های تاریخی، فرهنگی و هنری امسال استاد مقصودی به عنوان یکی از زنان پژوهشگر فرهنگی از خطه غرب ایران معرفی و تجلیل می‌شود. در نظر داریم به غیر از معرفی آثار ایشان، بتوانیم شخصیت خانم مقصودی را هم معرفی کنیم. در ادامه این مراسم دکتر اشرف بروجردی، رئیس کتابخانه ملی، به ایراد سخن پرداخت. وی در آغاز سخنان خود پس از تقدیر از همت بلند انجمن زنان پژوهشگر تاریخ در حفظ تاریخ و فرهنگ ایران زمین از جمله برنامه های پاسداشت بزرگان به ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: این ماه فرصتی برای اندیشیدن است.
دکتر بروجردی کتابت قرآن توسط خانم مقصودی را مهم دانست و به روایتی از رسول‌ گرامی اسلام(ص) اشاره کرد و گفت: کتابت امر مهمی است که حاصل آن ماندگاری است. در این سالها به واسطه فضای مجازی ما به این مهم توجه نکرده‌ایم. وی افزود: کار ایشان کاری همراه با عشق است و برای نسل‌های بعد ماندگار خواهد بود و این اثر عظیم ایشان، به عنوان سابقه فرهنگی مورد توجه قرار خواهد گرفت.
در بخش دیگری از برنامه کلیپی حاوی تصاویر خانم فریبا مقصودی در رخدادهای مختلف فرهنگی و نیز از آثار ایشان و نیز گزارش از برنامه های نکوداشت و پاسداشت از پیش کسوتان عرصه فرهنگ و تاریخ و هنر ایران زمین، تهیه شده توسط انجمن زنان پژوهشگر تاریخ، به نمایش در آمد.
دکتر قطب‌الدین صادقی نیز در این مراسم گفت: در فرهنگ ما زنان هم‌طراز مردان هستند و خوشحالم یکی از زنان فرهنگ ما که در حوزه تخصص خودش حرفی برای گفتن دارد، می‌تواند نظر دیگران را جلب کند. وی گفت: من در یکی از نمایشنامه‌هایم متوجه شدم که خوشنویسی هنر مردانه‌ای است. دکتر صادقی در ادامه سخنانش به فرهنگ کردی اشاره کرد که زنان در آن جایگاه ویژه‌ای دارند و در این فرهنگ، مادر محوری امری مهم است. زنان در این فرهنگ هیچ‌گاه عرصه را ترک نکردند و ایستادگی کردند و نمونه‌ای از زایش، خلاقیت و آشتی هستند.
دکتر صادقی، هنر خطاطی را هنری سرشار از رمز و راز و معنوی‌ترین هنر توصیف کرد و گفت: این هنر وحدت الهی را با ما در میان می‌گذارد و کلامی است که جای اقتدار و هدایت فلسفی است.
دکتر صادقی، استاد مقصودی را چهره‌ای استثنایی توصیف کرد و گفت: در فرهنگ کردی چهره‌های فرهنگی بسیاری داریم اما در عرصه خوشنویسی تا به حال کسی را که با این اقتدار تکنیکی دو عرصه شکل و محتوا را پیوند دهد، نداشته‌ایم.
ایشان هنر خط و رقص خطوط و کرشمه الفاظ را در بیان زیبایی به جوی عاطفی تبدیل کردند. وی در پایان گفت: چیزی که بیش از همه در آثار ایشان دیدم این بود که دیدنی کرد آنچه نادیدنی است.
دکتر فریبا افکاری سخنران بعدی بود که به عنوان یک نسخه پژوه در اهمیت آثار شگرف استاد مقصودی چنین سخن گفت: با درود بر این مجلس هنری باشکوه که مخاطبانش قرآن‌پژوهان و ادیبان و خوش‌نویسان و هنرمندان هستند و با حضور بانویی فرزانه که یکسره خود را وقف علم و ادب و فرهنگ و هنر اسلامی ایرانی کرده، منور گردیده است. من به عنوان یک نسخه‌پژوه از زحمت و تلاش فراوان برای تهیه نسخه‌های خطی به‌خوبی آگاهم، تلاش هنری ایشان را ارج می‌گذارم و برایشان از خداوند توفیق روزافزون می‌طلبم.
بانو مقصودی در تمامی این سال‌ها با کمال فروتنی و تواضع و بی‌هیاهو به نگارش و تدریس و تحقیق مشغول بوده است و با همتی بی‌نظیر به کتابت بزرگترین آثار دینی و ادبی پرداخته است و این کار فی‌نفسه خود با ارزش و قابل تحسین است به‌ویژه برای نسل شتاب‌زده‌ای که صبوری نورزیده و کم‌طاقت است و کمتر کار هنری اصیل انجام داده است.
بانو مقصودی با آفرینش‌های هنری خود در کتابت قرآن، ادعیه، شاهنامه فردوسی بالغ بر۶۰۰۰ بیت، دیوان حافظ، گلستان و بوستان سعدی، خطبه حضرت زهرا(س) مناجات حضرت علی(ع)، دیوان پروین اعتصامی، دیوان سیدیعقوب ماهیدشتی کرمانشاهی، شرح زیارت عاشورا، یادنامه استاد شهید مرتضی مطهری، یادنامه علامه طباطبایی، رباعیات باباطاهر، اشعار ابوسعید ابوالخیر، اشعار رودکی سمرقندی و چندین اثر دیگر نام خود را در عرصه خوشنویسی در ایران و جهان اسلام جاودانه نمود.
همچنین دکتر طوبی کرمانی در مراسم پاسداشت خانم مقصودی گفت: خط نمی‌شناسم و هنر نمی‌دانم اما خانم مقصودی آثاری زیبا آفریده است و در دل دریایی خود از هنر زیبای خوشنویسی بهره برده است. در پناه قرآنی باشید که زیبا نگاشته‌اید.

سیدمحمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات هم در این مراسم با ذکر خاطره‌ای از آشنایی با خانم مقصودی و همسر ایشان دکتر سلطانی از خانم مقصودی تجلیل کرد.
سپس از مشاور امور زنان رییس جمهور اسبق، سید محمدخاتمی، برای ایراد سخنرانی دعوت به عمل آمد و خانم زهرا شجاعی با اشاره به ماه مبارک رمضان و نیاز به بهره‌مندی از قرآن گفت: از کارهای ارزشمند خانم مقصودی کتابت خطبه حضرت زهرا(س) است. خطبه ای که در واقع بیانیه سیاسی در مکتب اسلام است و به تبیین باورهای اعتقادی و خط مشی آینده جهان اسلام می‌پردازد. در دولت اصلاحات از خانم مقصودی درخواست کردیم که کتابت این خطبه را انجام دهند.
امیدواریم ایشان همچنان در این عرصه پرتلاش باشند.سخنران بعدی این مراسم سها سلطانی فرزند خانم مقصودی بود که از مادر گفت. وی از برگزارکنندگان این مراسم تشکر کرد و با ذکر خاطره‌ای از خانواده گفت: خانواده ما فرهنگی بود و هست و دغدغه این خانواده فرهنگی است. وی گفت: خوشنویسی در کتابت است که معنا پیدا می‌کند و کسی که زیربار سنگین شاهنامه و قرآن قرار گیرد امر مبالغه‌آمیزی نیست. ایشان با آن دستی که قرآن را کتابت کردند برای ما صبحانه آماده کردند و انرژی مثبتی به خانواده دادند. ایشان گوهر درونی خود را یافتند و خداوند در رحمت را به روی ایشان باز کردند و به برکت قرآن ایشان توانستند تمام قرآن را کتابت کردند.
استاد فریبا مقصودی هم در این مراسم سخنانی ایراد کرد و گفت: از همه کسانی که این مراسم را برپا کردند تشکر می‌کنم و تمام کسانی که در اینجا بودند به من انرژی دادند که کار کنم و بگویم ایرانی و کرد هستم. من مادری دلسوز و پدری مهربان داشتم یکی از لحظات شیرین من گرفتن کارنامه با نمرات عالی بود که برق شادی در چشمان پدر ایجاد می‌کرد. با آقای سلطانی ازدواج کردم که ایشان از ستاره‌ها و چهره‌های فرهنگ ایران هستند.
بعد از چهل سال خط نوشتن اول لطف خداوند و بعد همراهی خانواده بوده است. من هیچ گاه برای پول کار نکردم و با عشق خط نوشتم.
دکتر محمد سلطانی سخنران پایانی این مراسم بود که به تاریخچه حضور زنان نامدار و تاثیرگذار در فرهنگ ایرانی به خصوص خوشنویسی اشاره کرد و گفت: فرهنگ ایرانی، فرهنگ اسلامی و اندیشه‌های ناب در استان کردستان بوده است. مردم کردستان میان زن و مرد هیچ تفاوتی قائل نیستند.
وی درباره خانم مقصودی گفت: من افتخار ۳۵ سال زندگی با ایشان را دارم.
ایشان همپایه زنان جاودان ایران هستند و دل درگرو ایران دارند. ایشان سر تعظیم در برابر قرآن فرود آوردند و سال‌ها خوشنویسی کردند.
در آینده از ما خواهند پرسید قرآن جمهوری اسلامی کجاست؟ تنها کسی که زیربار این مسئولیت رفت خانم مقصودی بود و کتابت قرآن را در نظام جمهوری اسلامی برعهده گرفتند و ایران را ام القرای جهان اسلام معرفی کردند. من در برابر رسالتی که ایشان به عهده گرفت سرافرازم.
در پایان این مراسم از تمبر اختصاصی خانم فریبا مقصودی با حضور حجت الاسلام سید محمود دعایی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، خانم اشرف بروجردی و مسئولین انجمن و دیگر بزرگان حاضر در مجلس رونمایی و با گرفتن عکس های یادگاری این برنامه به عنوان یک رخداد تاریخی ثبت شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *