میلاد بانوی دوعالم فاطمه زهرا (س) مبارک باد

فخرالسادات محتشمی پور

ولادت حضرت زهرا (س) و روز جهانی زن بر همه اعضای محترم انجمن مبارک باد

هرساله در بیستم جمادی الثانی میلاد دردانه نبی اکرم (ص) را جشن می گیریم. و با توجه به شأن و جایگاه این بانوی بزرگ و این انسان کامل و تمام ولادتش را روز زن و روز مادر نامیده ایم. شخصیت چندوجهی یادگار پیامبر خاتم باید برای کسانی که خود را شیعه او و پسرعمو و شویش علی مولای متقیان (ع) می دانند، خوب شناخته شود. و معرفت به یک بعد از ابعاد وجودی او و غفلت از دیگر ابعاد، شناخت را از او کامل نمی کند بلکه موجب می شود که در تعریف زهرای مرضیه (س) به وحدت نرسیم.
فاطمه را باید در خانه و در نقش دختری و همسری و مادری، در مسجد و حلقه های درسش در کسوت معلمی و مربی گری، در فدک به عنوان یک مدیر توانمند اقتصادی، در مدینه النبی به عنوان یک کنشگر اجتماعی و سیاسی دید و شناخت تا فهمید او الگویی برای همه بشریت است برای همه زنان و مردان عالم در زمان خودش و در فرازمان و مکان زیست همه عمر کوتاهش.
فاطمه را در بستر تاریخ می توان با تأمل نگریست و با معاصر سازی شخصیتش او را مقابل چشمان جستجوگر مردمان امروز و نسل سرگشته اکنون قرار داد. باید بار دیگر باور کرد می شود آقازاده بود اما کمالات را خود کسب کرد و می توان معصوم بود اما در عین حال مقام عصمت را خود پدید آورد و می توان مادر پدری بود که پس از خداوند اطاعتش بر مومنان واجب است و درعین حال هیچ امتیازی فرای مردمان عادی زمانه خویش طلب نکرد بلکه هم سطح نابرخوردارترین های دورانش زندگی کرد.
فاطمه را باید دید و خواند و شناخت و آموخت. سخت است اما ممکن!
فاطمه شناسی در این دوران برای پژوهندگان تاریخ بیش و پیش از دیگران لازم است.
ولادتش بر همه ما مبارک باد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *