برگزاری همایش ملی زن در تاریخ محلی خوزستان

همایش خوزستان

همایش ملی انجمن زنان پژوهشگر تاریخ با عنوان زن در تاریخ محلی خوزستان برگزار شد

در این همایش یک روزه پژوهشگران، دانشگاهیان و فعالان جامعه مدنی حضور و نقش زن در تاریخ محلی خوزستان را بررسی کردند.
تعدادی از نمایندگان انجمن زنان پژوهشگر تاریخ در ادامه سلسله همایش های بین المللی و به خوزستان سفر کرده و همایش زن در تاریخ محلی خوزستان را با همکاری دانشگاه شهید چمران و نهادهای دولتی و غیردولتی برگزار کردند.
مباحث نظری و روش شناسی مرتبط با تاریخ محلی و تاریخ زنان، نقش زنان در تاریخ نگاری خوزستان، جایگاه و نقش سیاسی زنان، زنان خوزستان و جنگ تحمیلی، زنان ، هنر و ادبیات، زنان و موسیقی محلی،، هویت اجتماعی و فردی زنان خوزستان، زن و اقتصاد درخوزستان، جایگاه و کارکردهای اجتماعی ـ فرهنگی زنان، زن در اساطیر، فرق و اساطیر خوزستان از جمله محورهای این همایش بود.
به گفته ندا رسولی، دبیر اجرایی همایش برگزار کنندگان همایش اهدافی از جمله آشنایی با رویکردهای نوین در حوزه تاریخ محلی و مسایل زنان، آشنایی با مطالعات زنان در حوزه تاریخ محلی خوزستان ، فراهم آوردن عرصه ای برای هم اندیش پژوهشگران در حوزه مسائل زنان در منطقه خوزستان ، ارایه دستاوردهای نوین پژوهشی و شناسایی اولویت پژوهشی درباره زنان در خوزستان را دنبال می‌کنند.
همایش زن در تاریخ محلی خوزستان با حضور شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده آغاز شد. مولاوردی با تاکید بر اهمیت نقش آفرینی زنان گفت: زنان در تاریخ پر فراز و نشیب ایران همواره پا به پای مردان در تحولات روزگار خود تاثیرگذار بودند.
او با تاکید بر ضرورت پرهیز از نگاه متعصبانه و احترام به موجودیت زن ادامه داد: پرهیز از نگاه متعصبانه و احترام به موجودیت زن می تواند بستری عادلانه برای نقش آفرینی زنان در جامعه ایجاد کند.
مولاوردی همچنین افزود: استان خوزستان نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جمعیتی همواره از مهمترین استان‌ها در پدیده‌های سیاسی و اجتماعی بوده همچنین خوزستان در عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور حضور موثری داشته است.
او به جنگ تحمیلی اشاره کرد و ادامه داد: در این مقطع نیز زنان با فداکاری و پشتکار نقش آفرینی کردند. زنان خوزستان نشان داده‌اند در هر منطقه‌ای از عهده سخت‌ترین شرایط از جمله جنگ تحمیلی برآمده و این تجربه می‌تواند اعتمادی را به وجود آورد که در سطوح تصمیم‌گیری‌های کلان این استان می‌تواند نقش آفرینی کند. اکنون خوزستان به واسطه وجود دانشگاه‌های معتبر و ظرفیت‌های بالای اقتصادی و علمی یکی از مهمترین استان‌ها برای توانمندسازی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های زنان این استان است. ورود تدریجی زنان به عرضه‌های مدیریتی یکی از مهمترین ویژگی‌های خوزستان است که جای خوشحالی دارد.
محمدرضا علم، معاون دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز در همایش ملی «زن در تاریخ محلی خوزستان» که روز شنبه، ۷ اسفندماه در تالار دکتر پاک سرشت دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، با اشاره به تلاش‌های بسیاری که برای ترسیم نقش زن از ایران باستان تا ایران میانه و ایران معاصر صورت گرفته است، گفت: نقش زن در تاریخ ایران غیرقابل انکار است.
وی با بیان اینکه در ایران دوران اسلامی و ایران میانه نقش علمی زن و نظام‌سازی و همچنین نقش زنان در تاریخ مشروطه و جنبش تنباکو غیرقابل چشم‌پوشی است، گفت: با توجه به اینکه استان خوزستان دارای بافتی عشایری است و بزرگترین عشایر کشور در آن زندگی می‌کنند نقش زن در اداره زندگی عشایری را نمی‌توان نادیده گرفت، چرا که محوریت زن در تدبیر منزل، اداره خانواده و هنرآفرینی آشکار است.
در این همایش همچنین معاون دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: با بررسی نقش زن در جنگ تحمیلی درمی‌یابیم که نقش زنان در آن کمتر از مردان نبوده بلکه هم ‌پایه آنان بوده است. زمانی که مردان در جبهه می‌جنگیدند زنان با قدرت، دقت و تدبیر تدارکات جنگ را برعهده داشته و اداره می‌کردند.
او با تأکید بر اینکه هر چه درباره نقش زنان در تاریخ بیشتر بنویسیم و بگوییم باز هم به دلیل نقش گسترده آنان در تاریخ کم است، گفت: امید است که نتایج برگرفته از این همایش منتشر و نقش زن در تاریخ محلی خوزستان بیشتر شناخته شود.
ارایه مقالات با موضوع زنان
در نشست اول این همایش که با حضور هیات رییسه متشکل از دکتر نادری، دکتر جباری و دکتر قیم از اساتید گروه تاریخ دانشگاه چمران برگزار شد، ابتدا لیلا پاپلی یزدی به بررسی ساختار جنسیتی و سیاسی پادشاهی عیلام از منظر باستان شناسی پرداخت. همچنین خجسته رستگاران ویژگی‌های بصری نقش زن در سنگ مزارهای دشت سوسن خوزستان را بررسی کرد. دکتر بحرانی‌پور نیز سخنرانی خود را با موضوع «مردم‌شناسی تاریخی زنان عرب خوزستان، مطالعه موردی مظاهر فرهنگ عامه در زندگی زنان روستای بیت خماط» ارایه کرد و بهادر قیم زن و جایگاه آن در جامعه مندایی خوزستان را بررسی کرد.
در این همایش به جز فعالان جامعه مدنی و دانشجویان تاریخ و سایر رشته‌ها گروهی از زنان جامعه مندایی خوزستان نیز حضور داشتند که با استقبال مخاطبان همایش روبرو شدند.
در نشست دوم همایش که دکتر دلریش، دکتر ابوالحسنی و دکتر ولوی به عنوان هیات رییسه حضور داشتند،
دکتر ابوالفظل حسن‌آبادی درباره‌ تاریخ محلی و هویت گمشده زنان سخنرانی کرد. همچنین ندا شفیعی به بررسی نقش زنان در تاریخ محلی خوزستان پرداخت و افسانه نجومی از شعر زنان خوزستان و خانم باورصاد از بازیابی هویت زنانه در نقوش نمادین قالی دهنی باف بختیاری سخن گفت.
در نشست سوم هیأت رییسه با حضور دکترملک زاده، دکتر صدری، دکتر قاسمی و خانم مریم فتحی تشکیل شد و ابتدا لیدا مودت سخنرانی خود را با عنوان کشف حجاب در خوزستان ارایه کرد. دکتر ابوالحسنی نگاهی داشت به نقش زنان در روایت کتاب دا و فایزه توکلی مبانی نظری تاریخ شفاهی با نمونه موردی فعال سیاسی انقلاب بانوی مجاهد خوزستانی عالیه امام‌زاده را مطرح کرد، طاهره عظیم‌زاده سیر گوناگونی لباس زنان خوزستان در عصر قاجار را بررسی کرد. مریم جواهری نیز سخنرانی خود را با موضوع «آسیب پذیری زنان در جنگ جهانی دوم، مطالعه موردی: بانوی خرمشهری» ارایه کرد. همچنین یاسمن رویین که نقش‌آفرینی زنان در تعزیه خوزستان را مورد مطالعه قرار داده بود با مرور بر این پژوهش خود نتایج حاصل از آن را ارایه داد و بالاخره الهام ملک‌زاده نیز از ترانه‌های عامیانه بختیاری گفت.
استان خوزستان در ماه‌های گذشته به دلیل آلودگی هوا با مشکلات بسیاری دست به گریبان بوده است. به همین بهانه در این همایش برای ابراز همدردی با مردم استان و تلاش برای به دست آوردن محیط زیست عاری از آلودگی برنامه نهال‌کاری به پیشنهاد انجمن زنان پژوهشگر تاریخ، با مدیریت انجمن نهال کاری خوزستان و با حضور شرکت کنندگان در این همایش برگزار شد.
در بخش دیگری از همایش، نشست آسیب‌شناسی مطالعات تاریخی زنان خوزستان با مدیریت دکتر حسن‌آبادی برگزار شد. در این پنل دکتر روشنفکر، دکتر بحرانی پور ، دکتر ملک‌زاده و دکتر جلیلیان و دکتر قیم به بحث و تبادل نظر پرداختند و تاریخ شفاهی و تاریخ محلی را برای رسیدن به دریافت های بهتر و کامل تر از تاریخ مورد تآکید قرار دادند.
در میزگرد دوم نیز که با موضوع بررسی جایگاه مدیریتی زنان در خوزستان و با مدیریت فخر‌السادات محتشمی‌پور برگزار شد، خانم ها دکتر ولوی، دکتر موالی زاده، طیبه اسماعیلی و خدیجه یارعلی از جمعیت زنان کارآفرین سبز و نیز آقای مخمل‌زاده مدیرکل آسیب‌های اجتماعی استانداری خوزستان حضور داشتند.
در این میزگرد ابتدا محتشمی پوربا اشاره به بخش هایی از مقاله خود در مورد برنامه های توانمندسازی زنان استان خوزستان در دوره اصلاحات بخش عمده ای از رشد اجتماعی و سیاسی زنان استان را براثر آن برنامه ها دانست و هم چنین توسط مدعوین در این میزگرد از سهم اندک زنان در مدیریت‌های کلان استان انتقاد و چالش‌ها و فرصت‌های پیش‌روی زنان استان بررسی شد.
اعضای سازمان‌های غیردولتی حاضر در همایش نیز در بحث‌های این میزگرد شرکت کرده و نظرات و پیشنهادات خود را بویژه برای بهره گیری بیشتر از توان و قابلیت و ظرفیت مدیریتی زنان استان ارایه کردند.
در پایان این همایش با حضور شهین‌دخت مولاوردی زنان نام‌آور استان در رشته‌های مختلف و نیز صاحبان مقالات و مشارکت کنندگان در برگزاری همایش مورد تقدیر قرار گرفتند و شرکت‌کنندگان در همایش گواهینامه‌های خود را دریافت کردند.
به گفته دبیر علمی همایش از ابتدای تأسیس دبیرخانه این همایش ۴۰ چکیده مقاله تخصصی و ۳۰ مقاله کامل دریافت و انتخاب مقالات برتر به منظور ارائه بر اساس نظر داوران و تنوع موضوعی بوده است.
انجمن پژوهشگران تاریخ از سال ۷۸در قالب همایش‌ها و نشست‌ها تحقیقات بسیاری را درباره نقش زنان در تاریخ انجام داده است. بررسی حضور و نقش زن در ادوار مختلف تاریخ ایران، زن در تاریخ معاصر ایران، زن در تاریخ اسلام و زن در جهان اسلام از جمله این فعالیت‌ها بوده است.
این همایش سومین همایش استانی انجمن زنان پژوهشگر تاریخ بود که پس از برگزاری پنج همایش بین المللی زن در تاریخ ایران و جهان اسلام و تاریخ اسلام و همایش های گلستان و مرند و جلفا در خوزستان برگزار شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *