سفر به دیار استواران

فخرالسادات محتشمی پور
خاک وطن توتیای چشمان ماست
از آن گاه که انجمن زنان پژوهشگر تاریخ برآن شد تا پس از برگزاری سمینارهای بین المللی زن در تاریخ ایران و تاریخ اسلام بر تاریخ محلی تمرکز گیرد، برگزاری همایش ها در استان ها مطرح شد. سال گذشته انجمن، همایش “زنان در تاریخ محلی ایران” (منطقه جنوب) را با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار کرد اما پیشاپیش روشن بود که به مطلوب خود یعنی دریافت مقاله در همه محورهای تعیین شده در تمام استان های جنوبی کشورمان دست نخواهد یافت. لذا بار دیگر برگزاری همایش های استانی مدنظر قرار گرفت.
خوزستان به عنوان استانی مهم و تاریخی در دوران های مختلف به لطف استاندار فهیم و فرهیخته اش و با همکاری دانشگاه شهید چمران و میراث فرهنگی و ارشاد و دیگر سازمان های دولتی و غیردولتی میزبان همایش امسال ما، زن در تاریخ محلی خوزستان، شد تا با یک بسیج چندماهه مقالات در موضوع و محورهای تعیین شده دریافت و داوری و انتخاب شده در روز ۷ اسفندماه در تالار پاک سرشت دانشگاه شهید چمران ارائه گردد.
لابد این رخداد مهم فرهنگی توسط خبرگزاری ها و رسانه های ملی و استانی گزارش خواهد شد اما من به عنوان عضو کوچکی از انجمن در تمام روز گوشه چشمی به حواشی داشتم که کم ارزش تر از اصل برنامه همایش نبود.
– مشارکت بخش دولتی و غیردولتی در موضوعی که از نظر هر دو بخش حائز اهمیت بود و جدیت و تلاش مدیران زن استان برای به ثمر نشستن اهداف مورد نظر که در این میان دبیرکمیسیون بانوان دانشگاه چمران سنگ تمام گذاشت و معاون سرمایه گذاری و اشتغال اداره میراث فرهنگی نهایت همکاری را با دست اندرکاران همایش داشت.
– همکاری صمیمانه نهادهای مدنی برای برگزاری این همایش که نه تنها موجب اطمینان خاطر ما شد بلکه به کسب تجربه و توان افزایی خودشان نیز منجر شد تا بتوانند در آینده برنامه های مشابه برای تحقق اهداف تعیین شده شان اجرا کنند.
– مشارکت دانشجویان در برنامه های اجرایی همایش که آنان را از فضای صرفا آکادمیک دانشگاه به صحنه عمل نزدیک کرده امکان آشنایی شان با گروه های اجتماعی و فرهنگی غیردانشگاهی را فراهم ساخت.
– آشنایی با بخشی از تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم این استان از طریق بازدیدها در شهرستان های آبادان، خرمشهر، شوش و شوشتر و در حاشیه همایش از طریق مشاهده سیاه چادرها و عرضه محصولات فرهنگی و صنایع دستی و خوراک و …
– آشنایی با بخشی از قابلیت ها و ظرفیت های زنان استان در بازدید از بازارچه خوداشتغالی زنان خرمشهر
– یادآوری نقش آفرینی های مردم و بویژه زنان غیور و مقاوم استان در دوران دفاع مقدس
– بازخوانی نقش هنر در پایدارسازی فرهنگ و ارزش های تاریخی – فرهنگی استان از طریق برپایی نمایشگاه عکس
– اعلام آمادگی گروه تاریخ برای بستر سازی جهت فعال شدن دفتر انجمن در استان خوزستان
– ارائه ایده های خوبی چون تاسیس موزه تخصصی دستاوردهای زنان، تقویت نهادهای مدنی زیست محیطی و میراث فرهنگی و یاری گرفتن از آنان برای حفظ میراث باستانی و تاریخی و زیستی این خطه سبز کهن، ایجاد گروه مطالعات زنان در دانشگاه شهید چمران، ایجاد گرایش تاریخ محلی و تاریخ شفاهی در گروه تاریخ دانشگاه، ترویج فرهنگ کارآفرینی زنان در استان و ایجاد پیوند میان کارآفرینی و میراث فرهنگی، بسط فرهنگ گفتگو از طریق نهاد مدنی خانه گفتگو با همکاری موسسه بهار خرمشهر و دیگر نهادهای مدنی و بستر سازی بخش دولتی برای این مهم، تشکیل شبکه ارتباطی سازمان های غیردولتی زنان استان و ایجاد بانک اطلاعات زنان توانمند استان و …
– اما ایده نهال کاری به عنوان اقدامی سمبلیک توسط شرکت کنندگان در این همایش توسط انجمن مطرح شد و توسط یک سازمان غیردولتی زیست محیطی در استان در حاشیه همایش در دانشگاه چمران مدیریت و اجرا شد. یعنی همان آدم هایی که آن چه دیگران کاشته بودند خورده و پس از آن نادانسته دست به تخریب طبیعت بی زبان زده بودند آگاهانه درخت ثمردار را در خاک وطن کاشتند تا دیگران بخورند و بازبکارند و بکارند و بکارند. و این شیرین ترین بخش ماجرا بود در زمان هجوم ریزگردها که خاک به چشمان میهمانان غیربومی می نشاند. خاک وطن توتیای چشمان ماست اما هرگز مباد که این خاک بستر رویش سبزی و مایه سلامتی و ممد حیات نباشد!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *