سمینار “زن در تاریخ محلی ایران منطقه جنوب” دی ماه ۱۳۹۴

IMG_0500

 

سالن همایش های ساختمان آرشیو ملی ایران / ۳-۲ دی ۱۳۹۴

همایش ملی زن در تاریخ محلی ایران با حضور و سخنرانی سید رضا صالحی امیری و تنی چند از استادان و پیشکسوتان حوزه تاریخ در آرشیو ملی آغاز به کار کرد. در ابتدای این همایش نزهت احمدی دبیر علمی سمینار با اشاره به این موضوع که انجمن زنان پژوهشگر تاریخ تاکنون شش سمینار برگزار کرده است و این همایش هفتمین همایش از همایش‌های زن در تاریخ است که دربرگیرنده ۲۳ ارائه مقاله و سخنرانی خواهدبود به ارائه گزارش کوتاهی در خصوص این همایش پرداخت.

در ادامه ندا رسولی دبیر اجرایی سمینار با بیان این مطلب که هدف از برگزاری این همایش، شناخت و تعیین جایگاه زن در تاریخ محلی جنوب ایران است، ‌ گفت: از دیگر اهداف این همایش ارائه دستاوردهای پژوهشگران در این زمینه و برقراری ارتباط با اندیشمندانی که در زمینه تعیین جایگاه زن در تاریخ محلی جنوب ایران کار کرده‌اند و شناسایی اولویت‌های پژوهشی در این حوزه است. وی افزود: محورهای اصلی این همایش، مباحث نظری و روش‌شناسی مرتبط با تاریخ محلی و تاریخ زنان، زنان و تاریخ‌نگاری منطقه جنوب و نقش زنان در سیاست منطقه جنوب است و مقرر شد در برگزاری آن، سازمان‌ها و مراکزی مانند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، پژوهشگاه علوم انسانی، انجمن تاریخ محلی ایرانیان و مرکز بوشهر‌شناسی مشارکت کنند. دبیر اجرایی همایش زن در تاریخ محلی ایران در پایان با بیان اینکه فعلا قرار است به نقش زنان محلی در جنوب کشور بپردازیم، گفت: در این همایش به زنان استان‌های هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و خوزستان می‌پردازیم البته قرار بود ابتدا این همایش در بوشهر برگزار شود اما به خاطر پاره‌ای مشکلات این کار امکان‌پذیر نشد.

در ادامه این نشست ملی سید رضا صالحی امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به سخنرانی پرداخت. وی ضمن ابراز خشنودی از حضور در جمع پژوهشگران و محققان گفت: در حوزه مطالعات فرهنگی و اجتماعی مباحث زیادی در مورد زنان داشته و داریم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان این نکته که طی سال‌های گذشته و در قالب صد‌ها پروژه پژوهشی به مسائل زنان نیز پرداخته شده است تصریح کرد: مباحث زنان از اصلی ترین دغدغه‌های ما بوده و هست. وی افزود: در آینده نزدیک با حضور ریاست محترم جمهور و با همکاری معاونت زنان ریاست جمهوری همایش ملی زنان، توسعه و اعتدال در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار می‌شود. صالحی امیری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه دستور کار و سیاست دولت در تمام حوزه‌ها و علی الخصوص مسائل زنان دوری از تحجر و اباحه‌گری است اظهار داشت: این دونحله ضربه سنگینی به جامعه و زنان ما وارد کرده است. وی در ادامه سخنانش با برشمردن سه مفهوم منزلت، قدرت و ثروت به عنوان عمده مطالبات زنان گفت: دولت تدبیر و امید پس از سال‌ها مطالعه و پژوهش تجربه سه دهه انقلاب مبانی اعتدال را در این حوزه برگزید و عقلانیت را در راس امور مرتبط با نیمی از جامعه که زنان هستند به عنوان اصلی ترین محور تصویر کرد. صالحی امیری منزلت را به عنوان رکنی اساسی در توسعه دانست و بیان کرد: تا زمانی که زنان احساس نکنند شان و منزلتی برابر مردان دارند قطار توسعه مسیر درستی را نخواهد پیمود. وی از رادیکالیزم به عنوان تهدیدی جدی در حوزه زنان نام برد و ایجاد مبانی نظری، فکری را در حوزه زنان از اولویت‌های مهم این حوزه برشمرد. صالحی امیری در پایان سخنانش با اشاره به شکل گیری باور این موضوع که زنان و مردان باید در تمامی شئون جامعه در کنار هم و به دور از نگاه تبعیض آمیز قرار گیرند گفت: انسانیت، فضیلت و اخلاقیات باید جایگاه ویژه‌ای در مناسبات اجتماعی ایران داشته باشد. در ادامه این همایش منصوره اتحادیه و شیرین بیانی به سخنرانی در حوزه حضور زنان در مناسبات مختلف جامعه ایران پرداختند. در این همایش نشست‌هایی با ۵ محور مباحث نظری و تاریخ نگاری، مطالعات منطقه‌ای، هنر، زن و جنوب ایران، زنان و حضور اجتماعی – سیاسی و زن در آثار و ابنیه برگزار شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *