All posts by admin

پیش‌همایش زن درپهنه فرهنگ وتمدن غرب ایران

A45A6727

 

مراسم «پیش همایش زن در پهنه فرهنگ و تمدن غرب ایران» در ساعت ۱۴ روز بیست و پنجم بهمن ماه ۱۳۹۶ در تالار فرهنگ کتابخانه ملی ایران با حضور اندیشمندان، متخصصان تاریخ، پژوهشگران، استادان و دانشجویان علاقمند برگزار شد.
در ابتدای مراسم و پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملی، دکتر الهام ملک زاده دبیر علمی همایش ضمن خیرمقدم به حضار و ارسال پیام دکتر مژگان اسماعیلی رئیس هیأت مدیره انجمن که به دلیل بروز بیماری موفق به شرکت در مراسم نشده بود، در مورد دلایل تغییر زمان و مکان پیش همایش به دلیل وقوع زلزله استان کرمانشاه که موجب تأخیر دو ماهه در برگزاری مراسم شده بود، همچنین گزارشی مجمل از روند علمی همایش سخنانی ایراد نمود. سپس، دکتر سید سعید جلالی مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور به عنوان سخنران افتتاحیه با موضوع «خویشاوندی در دوران باستان و ارتباط آن با محوریت زن در این دوران» سخنرانی خود ارائه و در ادامه به بحث مهم یکپارچگی و وحدت ملی پرداختند. سخنران دوم خانم دکتر فهیمه حسین زاده، فارغ التحصیل جامعه شناسی دانشگاه سوربن و متخصص مسائل زنان در مناطق غربی ایران، در ارتباط با «نقش زنان در نگاهداشت میراث معنوی در اقوام غرب ایران» سخنرانی کردند و انگیزه خود از این پژوهش را گزارشی در خصوص دلایل وفور پدیدۀ خودکشی دختران در ایلام بیان نمودند.
سومین سخنران، دکتر نظامعلی دهنوی از استادان تاریخ دانشگاه پیام نور کرمانشاه بودند که موضوع «زنان و تاریخ شفاهی در دوره پهلوی در کرمانشاه» را مورد بررسی قرار دادند و مطالبی ایراد نمودند.
سخنران بعدی، سرکار خانم فریده غلامرضایی از اعضای انجمن و دبیر بازنشسته آموزش و پرورش بود که در حوزۀ تاریخ فرهنگ و تمدن لرستان دارای آثار متعددی است و موضوع سخنرانی ایشان نیز با محور «زنان لرستان و پبشینه تاریخی آن در منطقه» بود.
دکتر صباح قنبری دانش آموخته تاریخ سخنران دیگر جلسه، زن در طریقت قادریه را مورد بحث قرار داده، سخنرانی خود با عنوان «نقش و جایگاه زنان در طریقت قادریه» را ارائه نمودند.
خانم دکتر مرضیه حسینی، مدرس دانشگاه پیام نور تهران، سخنران بعدی پیش همایش بود که با موضوع «تاثیر فضا و جغرافیا بر ساخت اجتماعی جنسیت در میان زنان عشایر لر» به تفصیل به بیان تجربیات زیستی خود در میان زنان عشایر لر پرداخته و مقایسه ای بین زنان شهرنشین و عشایر ارائه نمودند
آخرین سخنران پیش همایش، دکتر شایان کرمی، با عنوان «مالکان زن در غرب ایران» سخنرانی کرده و ظهور زنان صاحب زمین و قدرت را مورد بررسی قرار دادند.
برنامه پیش همایش، با اهدای لوح های تقدیر و هدایای انجمن زنان پژوهشگر تاریخ به سخنرانان و گرفتن عکس یادگاری شرکت کنندگان و سخنرانان در ساعت ۶ بعدازظهر به اتمام رسید.
فایل های صوتی و گزارش تصویری از مراسم و سخنرانی های پیش همایش، به ترتیب و طی روزهای آتی در اختیار علاقمندان و پژوهشگران محترم خواهد رسید.

معرفی کتاب سردار بی بی مریم بختیاری

photo5782708396871494848
هفتمین جلسه معرفی کتاب انجمن زنان پژوهشگر تاریخ برگزار شد.
در این نشست که در روز دوشنبه مورخ ۱۶ بهمن ماه انجام گرفت، دکتر پریچهر سلطانی ضمن معرفی کتابش زندگی بی بی مریم بختیاری را با استفاده از اسناد تاریخی تشریح کرد:
با تشکر از خانم فروغ فکری گزارشی که از این نشست تهیه کرده اند در اختیار خوانندگان می گذاریم.
پریچهر سلطانی زندگینامه زن آزادیخواه بختیاری را از اسناد تاریخی بیرون کشید. بی‌بی‌مریم، سردار آزادگی و تنها زنی است که ۵ مدال از سوی پادشاهان کشورهای دیگر گرفته است تلگراف بی‌بی مریم به برادرش سردار اسعد، از جمله خطابه‌های قرای در راه آزادی است«اگر در عصر شما ایران، وطن عزیز مرا و خودتان را دیدید به دانش و علم نورانی و مشعشع شده و قدم در راه خاک و آزادی گذاشتید یا در سایه تمدن زندگانی نمودید، از من بیچاره که یگانه آرزویم تمدن ایران است یادی نمایید»
بی‌بی مریم بیگم بختیاری در خاطراتش، از آرزوی دیرپایش یعنی متمدن شدن ایران می‌گوید. کسی که در تمام این سال‌ها نامش زیر سایه نام برادرش سردار اسعد بختیاری گمنام مانده و کمتر کسی از فعالیت‌هایش در روزهای مشروطه نوشته. در زمان جنگ جهانی اول و پیگیری‌اش برای حقوق زنان. حتی پریچهر سلطانی نویسنده کتاب «سردار بی‌بی مریم بختیاری، سردار آزادگی» ۱۰‌سال زمان صرف کردتا او را از میان اسناد تاریخی بیرون بکشد.

زنان در تاریخ محلی ایران

انجمن زنان پژوهشگر تاریخ پس از برگزاری دو همایش زن در تاریخ ایران و چهار همایش زن در جهان اسلام و تاریخ اسلام از دو سال پیش موضوع همایش های خود را “زن در تاریخ محلی ایران” قرار داده است.
تاریخ های محلی این ویژگی را دارند که در آن تاریخ و زندگی اجتماعی مورد توجه بیشتری قرار گرفته و پژوهشگران با مطالعه آن ها بیش از تاریخ سلاطین و سلسله ها در جریان زندگی اجتماعی مردمان در دوره های مختلف تاریخی بویژه تاریخ معاصر قرار می گیرد. از این رو یافتن ردپای زنان و وقوف به نقش و جایگاه تاریخی آنان در کتب تاریخ محلی بیش از دیگر کتب تاریخی ممکن است.
با توجه به گستره جغرافیایی ایران بزرگ همایش های تاریخ محلی به تفکیک منطقه برگزار می شود. زن در تاریخ محلی منطقه جنوب ایران سال ۹۴ برگزار شد و در همایش پیش رو زن در پهنه فرهنگ و تمدن غرب ایران مورد بررسی قرار می گیرد.
پیش همایش نیز که قرار بود در استان کرمانشاه برگزار شود به دلیل وقوع حادثه تلخ و جانسوز زلزله به تعویق افتاد و بعدازظهر چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه در تالار فرهنگ کتابخانه ملی برگزار خواهد شد.
مقدم همه علاقمندان را گرامی می داریم.

پیش همایش زن در پهنه فرهنگ و تمدن غرب ایران(دومین همایش تاریخ محلی)

پوستر پیش همایش 

انجمن زنان پژوهشگر تاریخ، در راستای برگزاری هشتمین همایش ملی خود با عنوان زن در پهنه فرهنگ و تمدن غرب ایران (دومین همایش تاریخ محلی) و بر اساس روند اجرایی همایشهای قبل، در تاریخ بیست و چهارم آبان ماه ۱۳۹۶ پیش همایشی با مشارکت دانشگاه پیام نور کرمانشاه را در دستور کار خود قرار داد، اما با توجه به حادثه دلخراش زلزله در استان کرمانشاه و مشکلات پیش آمده در استان، برگزاری پیش همایش غیر ممکن گردید.
از آنجا که هدف اصلی از اجرای این برنامه، ایجاد انگیزه بیشتر در میان دانشجویان و محققان مناطق غرب کشور است، با تصویب هیات مدیره انجمن زنان پژوهشگر تاریخ، در تاریخ بیست و پنجم بهمن ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۴ پیش همایش زنان در پهنه غرب ایران در تهران و در مرکز همایش های کتابخانه ملی ایران (تالار فرهنگ)برگزار خواهد شد.
لذا بدین وسیله از کلیه دانشجویان،محققان، استادان و علاقمندان جهت حضور و مشارکت در برگزاری پیش همایش دعوت بعمل می آید.

سخنرانی ماهانه دی ماه (بررسی وضعیت زنان استان‌های غرب با تاکیید بر استان ایلام)

photo5920289805818768021

photo5920289805818768021.
نشست علمی دی ماه انجمن با موضوع بررسی وضعیت زنان ایلام برگزار شد.

در این نشست که روز چهارشنبه ۶ دی ماه در محل اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی برگزار شد، خانم حیران پورنجف نتیجه مطالعات و تجربه زیسته خود در این موضوع را با ارائه مقدمه‌ای درباره اهمیت مسئله زنان در سطح بین المللی به شرح زیر بیان کرد:
پس از سال ۱۹۴۵ که سازمان‌ملل به عنوان یک نهاد بین‌المللی تاسیس گردید؛ زنجیره‌ای از کنوانسیون‌ها، اعلامیّه‌ها، کمیسیون‌ها و… حول محور انسان و شرایط اقتصادی- اجتماعی افراد به صورت کلی و زنان و شرایط آنان به صورت خاص، شکل گرفته و اجرا گردیده است. طی ۴ دهه‌ی اخیر کشور ما به دلیل وقوع پدیده‌های اجتماعی هم‌چون انقلاب و جنگ شرایط ویژه‌ای را تجربه نموده که بر زندگی فردی و اجتماعی آحاد جامعه تأثیرات عمیق نهاده است و به دلیل شرایط خاص فرهنگی– اجتماعی جامعه ایران، زنان به عنوان نیمی از جمعیّت کشور در این برهه‌ها شرایط خاص‌تری را تجربه کرده‌اند. منطقه غرب کشور بنا به شرایط آب وهوایی مناسب‌تر، نسبت به سایر مناطق دارای تراکم وتعدد استانی بیشتری می باشد. استانهای زاگرس‌نشین غرب (آذربایجان‌غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان) در مجموع بیش از ۹ میلیون از جمعیّت کشور را به خود اختصاص داده و به دلیل واقع شدن در خطوط مرزی با تهدیدات و آسیب‌های بیشتری مواجه بوده‌اند که شاهد عمده آن وقوع جنگ هشت ساله‌ای می‌باشد.
شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در خصوص استان ایلام طی سه دهه اخیر به ویژه از سال‌های پایانی جنگ تحمیلی به بعد در رسانه‌ها و مجامع علمی و اجتماعی (در سطوح ملی و بین المللی) مورد توجه واقع شده است، رواج و رشد روز افزون پدیده خودکشی به ویژه خودسوزی زنان بوده که به نوعی در توالی و ترادف واژه‌های زنان ایلام وخودسوزی در ادبیات پژوهش‌های‌صورت گرفته مؤثر بوده است. بدین صورت که در پژوهش‌های علمی، فرهنگی ,اجتماعی وآسیب‌شناسی خودکشی زنان استان جایگاه ویژه‌ای یافته‌اند. .
بهبود وضعیت زنان وارتقای مقام و جایگاه آنان، نیازمند راهکارها، ابتکارات و تدابیری فراتر از آنچه تاکنون ارائه شده است، می‌باشد. عدم تعهّد کافی از سوی مسئولین برای بهبود نقش زنان درجامعه به رسمیت نشناختن ارزش سهمی که زنان می‌توانند در جامعه ایلام داشته باشند، عدم توجه به نیازهای خاص زنان، تعداد کم آنان در سطوح مدیریتی از یک‌سو و نرخ‌های بالای بیکاری، افسردگی، آسیب‌های اجتماعی به ویژه خودکشی از دیگر سو از جمله نگرانی‌های عمده حوزه زنان در استان ایلام است.
لازم به ذکر است سلسله نشست های علمی ماهانه انجمن از ابتدای تاسیس در سال ۱۳۷۸ تاکنون برقرار است که به موضوع زن در تاریخ اختصاص دارد و نشست های اخیر به مناسبت برگزاری دومین همایش زن در تاریخ محلی ایران به وضعیت زنان در منطقه غرب کشور اختصاص دارد.

گزارش معرفی کتاب سازمان زنان ایران

ششمین جلسه معرفی کتاب انجمن زنان پژوهشگر تاریخ برگزار شد.
در این نشست خانم حمیرا رنجبر عمرانی مولف کتاب ضمن بیان برخی تنگناها و محدودیت ها در تالیف کتابش انگیزه اصلی خود را حفظ اسناد تاریخی مربوط به زنان اعلام کرد. وی گفت: سازمان زنان ایران یکی از نهادهای اجتماعی بود که به دنبال تحولات دوره پهلوی و به دستور حکومت شکل گرفت . این سازمان با هدف ارتقاء سطح فرهنگی وحقوقی زنان تشکیل شد . اما از آنجا که ماهیت چنین نهاد هایی در فکر حاکم بر حکومت نهفته است در راستای سیاست های حکومت ودولت گام برداشت و جنبه های تبلیغی آن بر عملکرد درست در جهت بهبود کیفیت زنان را تحت تإثیر قرار داد . بخصوص با ریاست اشرف پهلوی بر این سازمان هر چه بیشتر از مردم فاصله گرفت . به نحوی که بخشی ازفعالیت های شخصی اشرف پهلوی در قالب تلاش برای سازمان زنان بزرگ نمایی شد . با وجود همه ابعاد منفی این سازمان برخی فعالیت های خود جوش به نفع زنان بود .
به عنوان مثال برخی زنان حقوقدان عضو سازمان به محلات فقیر می رفتند و با کمترین امکانات به زنانی که تحت خشونت خانگی قرار گرفته بودند مشاوره حقوقی می دادند و یا کلاس های آموزشی که توسط سازمان در محلات مختلف برگزار می شد . به بالا بردن سطح آگاهی های عمومی کمک می کرد .
این سازمان در سال ۱۳۴۰ با اعلام انحلال تمام انجمن ها و کانون های زنان سراسر کشور با عنوان عدم کارایی شورای عالی زنان با نام جدید سازمان زنان تشکیل شد وعمده ترین سرمایه وفعالیت خود را در زمینه تبلیغات خارج از ایران متمرکز کرد .
در پایان حاضرین سوالات و نقطه نظرات خود را در رابطه با کتاب و رویکرد نویسنده آن اعلام کردند.
لازم به ذکر است سلسله نشست های معرفی کتاب انجمن دوشنبه نیمه هرماه در کتابخانه تخصصی تاریخ برگزار می شود.

اطلاعیه معرفی کتاب سازمان زنان ایران

اطلاعیه

گروه ارتباطات و اطلاع رسانی انجمن زنان پژوهشگر تاریخ برگزار می¬کند:

معرفی کتاب:
سازمان زنان ایران
سخنران:
سرکار خانم حمیرا رنجبر عمرانی

زمان:
دوشنبه ۱۸/۱۰/۹۶ ساعت: ۱۶:۰۰ الی ۱۷:۳۰

مکان:
بزرگراه حقانی(شرق به غرب )؛نبش خیابان کوشا؛ رو به روی ورزشگاه شهید کشوری؛ ساختمان آرشیو ملی ایران؛ طبقه چهارم؛ دفتر انجمن زنان پژوهشگر تاریخ

شرکت برای عموم آزاد است

اطلاعیه سخنرانی دی ماه

زنان ایلام

زنان ایلام

انجمن زنان پژوهشگر تاریخ با همکاری پژوهشکده اسناد و اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی برگزار می کند:

موضوع:
بررسی وضعیت زنان غرب کشور(با تاکید بر زنان استان ایلام)

سخنران:
سرکار خانم دکتر حیران پور نجف

زمان:
چهارشنبه ۶/۱۰/۹۶ ساعت: ۱۶:۰۰ الی ۱۷:۳۰

مکان:
بزرگراه حقانی(غرب به شرق )؛بلوار کتابخانه ملی؛بعد از مترو حقانی؛کتابخانه ملی؛ اندیشگاه فرهنگی

شرکت برای عموم آزاد است